• Odcinek S19 Babica–Jawornik będzie miał 11,6 km długości
  • Powstanie na nim siedem estakad na bardzo wysokich podporach
  • Najdłuższa będzie liczyć 1,15 km

W postępowaniu złożono osiem ofert. Najtańszą, o wartości ponad 1,25 mld zł, złożyła firma Intercor i tę propozycję GDDKiA uznała za najlepszą. Najdrożej zadanie wycenił Strabag – na 1,89 mld zł.

W przetargu udział wzięli także: Budimex (1,46 mld zł), konsorcjum Metrostav Infrastructure i Metrostav Polska (1,48 mld zł), Porr (1,51 mld zł), konsorcjum Stecol Corporation, Skabud i Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych KBI (1,77 mld zł) oraz Polaqua (1,84 mld zł). Dla inwestora najważniejsza była cena (60%), w dalszej kolejności uwzględniano przedłużenie gwarancji na ekrany akustyczne (30%) i termin realizacji kontraktu (10%).


Przebieg trasy i planowane obiekty

Odcinek drogi ekspresowej S19 Babica–Jawornik będzie dłgi na 11,6 km. Trasa będzie miała przekrój dwujezdniowy (po dwa pasy ruchu i pasy awaryjne). W rejonie miejscowości Strzyżów i Czudec na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R powstanie węzeł drogowy. Przewidziano też siedem estakad z bardzo wysokimi podporami. Najdłuższa będzie liczyć 1,15 km, jej filary będą wysokie na 100 m. Inne obiekty inżynieryjne to sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, jedno dla zwierząt dużych). Zaplanowano też parę miejsc obsługi pasażerów – MOP Jawornik. Jak zwykle w takich inwestycjach pojawią się urządzenia bezpieczeństwa drogowego i ochrony środowiska, a kolidujące drogi poprzeczne, infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne będą przebudowane lub rozbudowane.

Podczas robót zostanie wykonany tymczasowy łącznik z DK19 w miejscowości Jawornik. To efekt etapowania budowy Via Carpatii między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki: Babica–Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik–Domaradz. Po wybudowaniu tego drugiego fragmentu, S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. Natomiast tymczasowa szosa stanie się drogą gminną dla m.in. służb ratowniczych i wjazdem awaryjnym na S19 przez MOP.

Geologiczne wyzwania

Przyszła trasa przebiega przez tereny o złożonej budowie geologicznej. W koncepcji programowej przedstawiono wyniki rozpoznania struktury podłoża. Wykonawca będzie pracował w obszarach o różnorodnym ukształtowaniu złożonym ze wzniesień i dolin, często głębokich jarów z ciekami wodnymi na dnie. Zidentyfikowano 13 obszarów osuwiskowych i predysponowanych osuwiskowo.

W ramach rozpoznania geologicznej budowy podłoża wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania. Prowadzono też wgłębny i powierzchniowy monitoring osuwisk. Wykonano 765 otworów badawczych o łącznej długości 12 081 m i głębokościach od 3 do 50 m, a także 319 sondowań (sumarycznie 2272 m) głębokich na 1,8–35 m.

S19 na Podkarpaciu i Via Carpatia

Na Podkarpaciu osiągnie długość około 169 km. Do tej pory oddano do ruchu 39,6 km (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe oraz odcinek Lasy Janowskie–Zdziary), 75,1 km jest w realizacji (w formułach buduj oraz projektuj i buduj), a 54,1 km w przygotowaniu (jeden odcinek na etapie przetargu, trzy na etapie opracowywania koncepcji programowej).

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Przeczytaj także: Auta wjadą na kolejny odcinek drogi S3