Partnerzy portalu

88% poznaniaków chce nowej trasy tramwajowej Poznań Wschód

Opublikowano: 17-11-2021 Źródło: UM Poznań

Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Poznaniu zebrał opinie mieszkańców o koncepcji nowej trasy tramwajowej. 88% uznało, że inwestycja jest potrzebna, 80% stwierdziło, że po wybudowaniu linii przesiądzie się z samochodu na tramwaj.


Wizualizacja. Źródło: ZTM Wizualizacja. Źródło: ZTM

Poza 88% ankietowanych uważających budowę linii tramwajowej Poznań Wschód za potrzebną, 65% uznało, że aktualny standard podróżowania komunikacją zbiorową w rejon osiedla Główna wymaga poprawy. Z dwóch wariantów trasy 60% wybrało przebieg alternatywny zakładający poprowadzenie trasy w ciągu ul. Głównej, przez rejon rynku Wschodniego, a następnie nową ulicą, która ma powstać między ulicami Harcerską i Wiejską. Dalszy przebieg byłby podobny do proponowanego w wariancie podstawowym – od ul. Wschodniej, gdzie w rejonie stacji kolejowej Poznań Wschód zaplanowano budowę pętli autobusowej oraz parkingu Park&Ride, czyli zintegrowany węzeł przesiadkowy. 80% osób chce przesiąść się z samochodów do tramwajów po zakończeniu inwestycji.

Dwa warianty linii tramwajowej w Poznaniu. Źródło: ZTM Dwa warianty linii tramwajowej w Poznaniu. Źródło: ZTM

Liczne deklaracje mieszkańców o woli rezygnacji z dojazdów samochodem i korzystania w przyszłości z tramwaju, pokazują że inwestycje w komunikację publiczną są potrzebne. W zeszłym roku oddano do użytku nowy odcinek torowiska wraz z pętlą przy ulicy Unii Lubelskiej, a już za kilka miesięcy zakończy się największa obecnie inwestycja komunikacyjna Poznania, czyli linia na Naramowice. Z kolei w 2023 r. uruchomiona zostanie nowa trasa w centrum, wzdłuż ulicy Ratajczaka. Budując nowe trasy tramwajowe dajemy więc mieszkańcom realną alternatywę dla korzystania z samochodu. Dzięki temu zmniejszają się utrudnienia na ulicach i emisja zanieczyszczeń generowanych przez auta. Obniża się również poziom hałasu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wizualizacja. Źródło: ZTM Wizualizacja. Źródło: ZTM

W założeniach koncepcyjnych infrastruktura torowa ma m.in. zostać wykonana tak, by ograniczać hałas i drgania przenoszone do otoczenia. Cała trasa ma być „cichym torowiskiem”, a odcinki poza jezdniami mają być zielone. Dodatkowo przewidziano przebudowy i budowę dróg, a także powstanie nowych ciągów pieszych i rowerowych.

Do ewentualnej budowy dojdzie po dodatkowych analizach uwarunkowania techniczno-przestrzennego, funkcjonalnych oraz społeczno-ekonomicznych. Inwestycja będzie też uzależniona od możliwości finansowych miasta oraz pozyskania innego źródła finansowania, np. w ramach funduszy Unii Europejskiej. Dlatego nie ustalono jeszcze harmonogramu realizacji inwestycji.

Wizualizacja. Źródło: ZTM Wizualizacja. Źródło: ZTM

ZTM podkreśla, że postulaty mieszkańców dotyczące zarówno układu komunikacyjnego, otoczenia urbanistycznego projektu, jak i zagospodarowania terenu zielenią będą przeanalizowane i w miarę możliwości technicznych, funkcjonalnych oraz formalno-prawnych wprowadzone do przyszłej dokumentacji.

Przeczytaj także: Warszawa: rusza budowa linii tramwajowej na ul. Kasprzaka

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia