Po elektryfikacji linii kolejowej Ocice–Rzeszów, w styczniu na trasę Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej między Kolbuszową a Rzeszowem wyjechało 26 pociągów. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) o wartości 67 mln zł została sfinansowana ze środków budżetu państwa.
Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Pod koniec grudnia zakończono elektryfikację szlaku Ocice–Rzeszów, a w nowym rozkładzie jazdy 2021/2022 szlak obsługują składy elektryczne. Podróże są szybsze, pojawiło się więcej pociągów dalekobieżnych i regionalnych, m.in. do Stalowej Woli oraz do Warszawy i Szczecina.
Wśród nowych kursów pojawiły się przejazdy aglomeracyjne Rzeszów Główny–Kolbuszowa–Rzeszów Główny. Przy czasie podróży około 30 min mogą być przydatne podczas dojazdów do pracy czy szkoły czy po prostu do okazjonalnych wizyt w stolicy Podkarpacia.
Trasa zasilana jest energią elektryczną z podstacji trakcyjnych w Chmielowie, Nowej Dębie, Cmolasie, Widelce i w Rzeszowie. Wybudowana w 2019 r. mijanka na linii Ocice–Rzeszów w Majdanie Królewskim zwiększyła przepustowość szlaku (na przystanku powstał też dodatkowy peron). Kilka lat wcześniej postawiono nowy przystanek w Chmielowie i wydłużono peron w Głogowie Małopolskim.
Elektryfikacja linii ogranicza ślad węglowy kolei na Podkarpaciu. Ma też pozytywnie wpłynąć na przejazdy między Rzeszowem a Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.
Roboty przeprowadzono realizując zadanie „Prace na linii nr 71 Ocice–Rzeszów” finansowane ze środków budżetu państwa. Od grudnia 2020 r. elektryczne pociągi kursują też na linii Lublin–Stalowa Wola. W 2019 r. oddano do użytku zelektryfikowany odcinek Węgliniec–Zgorzelec na międzynarodowej linii E 30.
Przeczytaj także: Kolejny etap reaktywacji linii Padew–Mielec–Dębica
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.