• W woj. śląskim wartość trzech inwestycji wynosi 3,7 mld zł
  • Obwodnica kolejowa Poznania zostanie przystosowana do ruchu aglomeracyjnego
  • Przebudowa stacji Słupsk i nowy most nad Słupią usprawnią połączenia ze Szczecinem

Najwięcej prac na Śląsku

W woj. śląskim wartość trzech przetargów wynosi łącznie 3,7 mld zł. To inwestycja w przebudowę linii kolejowej od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach. Prace będą prowadzone w ramach zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin–Katowice–Tychy–Czechowice-Dziedzice–Zebrzydowice”.

Celem tego przedsięwzięcia jest przyspieszenie i zwiększenie komfortu podróży w aglomeracji i do granicy z Czechami. Dojdzie do modernizacji torów, budowy nowych przystanków, a także montażu systemów i urządzeń podnoszących poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego.


Od Będzina do Katowic

Na szlaku między Będzinem a Katowicami Szopienicami Południowymi przez Sosnowiec przewidziano dobudowę dwóch torów i rozdzielenie przejazdów aglomeracyjnych oraz dalekobieżnych. Powstaną dwa nowe przystanki: Sosnowiec Środula (ul. Chemiczna), Katowice Morawa (ul. Morawa). Na stacji Sosnowiec Główny i przystanku Katowice Szopienice Płd. Będą przebudowane i dostosowane do współczesnych standardów perony. Na 4-kilometrowym odcinku między Sosnowcem Głównym a stacją Będzin Miasto pojawi się przystanek Sosnowiec Środula. Stacja Będzin obsługująca przede wszystkim transport towarowy po przebudowie zostanie przystosowana do przyjmowania cięższych i dłuższych składów.

Między Tychami a Goczałkowicami Zdrojem pociągi pojadą szybciej

Na odcinku Tychy–Goczałkowice Zdrój zaplanowano nowe, wygodniejsze perony wraz z dojściami na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice. Modernizacja torów, sieci trakcyjnej i obiektów inżynieryjnych pozwoli zwiększyć prędkość maksymalną pociągów pasażerskich do 160 lm/godz. Zostaną też zamontowane nowoczesne systemy sterowania ruchem.

Przebudowa torów i sieci trakcyjnej, a także modernizacja stacji Chybie i Zebrzydowice i przystanków Zabrzeg Czarnolesie, Pruchna, Drogomyśl zostaną wykonane na trasie z Zabrzegu do Zebrzydowic i granicy z Czechami.

Kolejowa obwodnica Poznania

W ramach przebudowy kolejowej obwodnicy Poznania prace obejmą m.in. budowę łącznicy Poznań Strzeszyn–Poznań Piątkowo. Linie obsługujące głównie pociągi towarowe zostaną przystosowane do potrzeb połączeń aglomeracyjnych. Zmodernizowane zostanie ponad 70 km torów i sieci trakcyjnej, a także przejazdy kolejowo-drogowe. Ładunki będą przewożone z prędkością do 80 km/godz.

Składy pasażerskie pojadą z prędkością 100–120 km/godz. Powstanie siedem przystanków: Poznań Suchy Las, Poznań Piątkowo, Poznań Naramowice, Poznań Koziegłowy, Poznań Zieliniec, Poznań Kobylepole i Poznań Franowo. Przystanek Swarzędz Nowa Wieś będzie przebudowany.

Roboty w ramach projektu „Prace na towarowej obwodnicy Poznania” będą kosztować ponad 1,5 mld zł.

Nowy most i przebudowa stacji Słupsk

Na stacji Słupsk przewidziano przebudowę trzech peronów oraz układu torowego, a także podwyższenie peronów. Przejście podziemne zostanie zmodernizowane, poszerzone, wyposażone w windy i połączone z nowym dworcem autobusowym. Zostaną odrestaurowane historyczne wiaty peronowe oraz kioski. Powstanie centrum sterowania z komputerowymi systemami i urządzeniami. W Kobylnicy Słupskiej pojawi się drugi peron, a nad Słupią będzie wybudowany most z dwoma torami. Łatwiejsze staną się połączenia między Słupskiem a Szczecinem.

Te roboty uwzględnione są w zadaniu „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia–Słupsk” i pochłoną kilkaset milionów złotych. Dofinasowanie ma pochodzić z dwóch perspektyw finansowych: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (POIiŚ) oraz Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS).

Przeczytaj także: Rail Baltica: postępy na stacji, plany obwodnicy kolejowej Białegostoku