Ponad 69 mln zł będzie kosztować przebudowa drogi krajowej nr 91 między Markowicami a Brudzowicami w woj. śląskim. Podpisano już umowę z wykonawcą. DK91 to alternatywa dla autostrady A1.
Fot. GDDKiA
Przeznaczony do przebudowy fragment ma 5 km. Na całej jego długości zaplanowano wymianę konstrukcji nawierzchni jezdni, która zostanie dostosowana do wymogów nośności 11,5 ton na oś. Poza tym zmodernizowane zostaną dwa skrzyżowania, a jedno, w miejscowości Zabijak, będzie zlikwidowane. W zakres robót wpisano też budowę chodników, przepustów, kanalizacji deszczowej, a także m.in. montaż oświetlenia drogi, urządzeń bezpieczeństwa ruchu i elementów ochrony środowiska.
Wszystko, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, ma być gotowe w ciągu 13 miesięcy (bez okresów zimowych). Wykonawcą zostało konsorcjum firm NDI, NDI Sopot oraz SP Sine Midas Stroy.
Źródło: NDI
Spójne drogi w Unii Europejskiej
To zadanie wpisuje się w większe, unijne przedsięwzięcie. Chodzi o rozwijanie Transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), która składa się ze szlaków drogowych, kolejowych, lotniczych, morskich oraz rzecznych, stanowiących najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej (UE). Celem jest zapewnienie spójności terytorialnej UE i usprawnienie swobodnego przepływu osób oraz towarów. Przyczynić ma się do tego sieć transportowa o ujednoliconych, wysokich parametrach technicznych w ramach całej UE.
W związku z tym w październiku 2021 r. podpisano umowę na przebudowę DK91 między miejscowościami Nowa Wieś i Zawada (ponad 63 mln zł). Z kolei na etapie przygotowania do przebudowy są inne odcinki tej krajówki na terenie woj. śląskiego: Częstochowa–Nowa Wieś, Zawada–Siedlec Duży oraz Siedlec Duży–Koziegłowy, Koziegłowy–Markowice i Siewierz–Podwarpie.
Droga krajowa nr 91 ma 532,5 km długości, przebiega przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie, łącząc Gdańsk, Tczew, Toruń, Włocławek, Łódź, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowę oraz Podwarpie. Zanim powstała autostrada A1, to właśnie ta trasa oznaczona była numerem jeden. Z tego powodu obecnie przez kierowców bywa nazywana starą jedynką.
Przeczytaj także: Autostrada A1 musi być szersza. Ma to związek z CPK. Jest decyzja
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.