117,5 mln zł pochłonie budowa obwodnicy Gostynia (woj. wielkopolskie). Po otrzymaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) inwestor przekazał plac budowy wykonawcy.
Fot. WalDec/Adobe Stock
Obwodnica Gostynia będzie mieć 6,6 km. Powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. W 2019 r. wybudowano już długi na 1,8 km łącznik z istniejącym układem komunikacyjnym w Gostyniu (skrzyżowaniem ulic Nad Kanią i Europejskiej), o to oznacza, że cała nowa droga osiągnie 8,4 km.
Źródło: WZDW w Poznaniu
Zbudowane zostaną m.in. most przez rzekę Starą Kanię, wiadukty nad linią kolejową oraz DK12, przejście dla zwierząt nad Rowem Bodzewskim i dwupoziomowy węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12, a także pięć rond. Obiekty mostowe będą mieć klasę A, a nośność drogi wyniesie 115 kN na oś. Poza tym np. przebudowane zostaną odcinki dróg gminnych i powiatowych na przecięciu z obwodnicą. Będzie to trasa z jezdnią o szerokości 7 m plus 2 m szerokości chodnika i 2,5 m ścieżki pieszo-rowerowej.
Wykonawcą obwodnicy i łącznika jest firma Strabag. Inwestycję wsparła Unia Europejska, kwotą 85,2 mln zł. To zadanie strategiczne pod kątem transportu w tej części Wielkopolski, gdyż w zakresie ruchu lokalnego obwodnica będzie alternatywą dla dróg krajowych, a tym samym przyczyni się do większej płynności ruchu – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego.
Obwodnica gotowa ma być w 2023 r. Wtedy miasto Gostyń, które leży na przecięciu dwóch ważnych tras, DW434 oraz DK12, zyska rozwiązanie, które wyprowadzi ruch tranzytowy, podnosząc komfort życia i bezpieczeństwo.
Przeczytaj także: Kto zaprojektuje dojazd do tunelowej obwodnicy Szczecina?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.