Po unieważnieniu najkorzystniejszej oferty złożonej przez firmę Budimex, GDDKiA wskazała jako najlepszego oferenta firmą Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, która wykona zadanie za około 410,8 mln zł netto (63% zakładanego budżetu). Pierwotnie wybrano ofertę za 333,2 mln zł netto. Po analizie ofert oraz wyjaśnieniach pierwotnie wybranego wykonawcy, podjęto decyzję o odrzuceniu jego oferty dokonaniu kolejnego wyboru.

Pozostali uczestnicy postepowania mają 10 dni na złożenie odwołań. Jeśli do nich nie dojdzie dokumentacja przetargowa zostanie skontrolowana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po jej zakończeniu i uzyskaniu gwarancji należytego wykonania umowy, zostanie podpisany kontrakt.

Według harmonogramu cała droga ekspresowa S10 między Bydgoszczą oraz Toruniem zostanie oddana do użytku w 2026 r.

Zadanie dotyczy zaprojektowania i budowy liczącego 8,9 km fragmentu drogi ekspresowej oraz rozbudowy DK25 na odcinku o długości 5,4 km (po nowym śladzie). Powstaną trzy węzły: Emilianowo (S10), Zielona i Brzoza (DK25), a węzeł Bydgoszcz Południe będzie rozbudowany. Zaplanowano parę miejsc obsługi podróżnych.

S10 (element transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T) docelowo połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk i skończy się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Stanie się najszybszą drogą dojazdu ze Szczecina do Warszawy.

Przeczytaj także: S6: znamy oferty na projekt Zachodniej Obwodnicy Szczecina z tunelem