Kontynuowane będą także prace na trasie Sucha Beskidzka–Chabówka–Zakopane. Lepsza dostępność do kolei oraz krótsze i komfortowe podróże, to cel realizowanej inwestycji PLK, wspófinansowanej z POIiŚ.

W święta i ferie zimowe, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniły podróżnym bezpośrednie połączenia dalekobieżne i regionalne pociągiem pod Tatry. Dzięki inwestycji PLK, pasażerowie skorzystali z dostępniejszych oraz wygodniejszych stacji i przystanków na modernizowanej trasie Kraków–Zakopane – przekazał inwestor.

Prace ruszają 1 marca, zwiększając możliwości i jakość komunikacji kolejowej na linii z Krakowa do Zakopanego. W planach jest budowa dwóch, dodatkowych przystanków Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki.

Dzięki kolejnym, dodatkowym przystankom miedzy Skawiną a Suchą Beskidzką, dostępność pasażerów do kolei zwiększy się jeszcze bardziej. Wcześniej na trasie wybudowano i oddano do dyspozycji podróżnych nowy przystanek Radziszów Centrum.

Czas przewidziany na realizację prac to kilka kolejnych miesięcy, roboty zakończyć mają się do 29 czerwca br.

Na przebudowywanej trasie wymieniane będą min. tory na odcinkach: Sucha Beskidzka–Maków Podhalański, Skawa–Chabówka i Chabówka–Raba Wyżna. W zakresie prac są również urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sieć trakcyjna oraz 22 obiekty inżynieryjne, w tym dwa mosty: w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie. Bezpieczeństwo i sprawność trasy zwiększy modernizacja dziewięciu przejazdów kolejowo-drogowych, min. w Makowie Podhalańskim, Osielcu, Skawie, w Rokicinach Podhalańskich.

Prace w obrębie kolejowej zakopianki przewidziano do 2023 r. W efekcie skróci się czas podróży z Krakowa do Zakopanego do około 2 godz. Ważnym efektem inwestycji jest łatwiejszy dostęp do kolei, komfortowe stacje i przystanki.

Przeczytaj także: Część linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem będzie zmodernizowana