• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gdańsk: wkrótce ruszy budowa kolejowego bajpasu kartuskiego

Opublikowano: 08-03-2022 Źródło: UM Gdańsk

Bajpas kartuski to fragment szlaku kolejowego, który pozwoli zachować połączenia Gdańska z Kartuzami podczas modernizacji linii Gdynia–Kościerzyna–Bydgoszcz. Zakończyła się wycinka i budowa może się rozpocząć.


Po wycince. Wkrótce budowa bajpasu kartuskiego. Fot. PKM Po wycince. Wkrótce budowa bajpasu kartuskiego. Fot. PKM

Trasa objazdowa będzie poprowadzona śladem dawnych linii kolejowych nr 234 i 229 i połączy Gdańsk z Kartuzami przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę. Jest konieczna, ponieważ PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przygotowują elektryfikację i budowę drugiego toru linii 201 linii Gdynia–Kościerzyna–Bydgoszcz, co spowoduje znaczne utrudnienia w ruchu kolejowym. Bajpas utrzyma połączenie Gdańsk–Kartuzy, ale ominie Port Lotniczy Gdańsk.

Inwestycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza to liczący 1,5 km odcinek Kiełpinek–Kokoszki, gdzie inwestorem jest Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM), a drugi (Kokoszki–Glincz) jest inwestycją PKP PLK i będzie miał 15 km.

PKM, spółka samorządu województwa, działa we współpracy z władzami Gdańska. W lutym zakończono wycinkę i nasyp na gdańskim odcinku jest w całości odsłonięty. Wkrótce rozpoczną się roboty przy budowie dwóch wiaduktów i jednego przejścia.

Mapa bajpasu. Źródło: PKM Mapa bajpasu. Źródło: PKM

W ramach prac linia kolejowa nr 234, czyli bajpas, zostanie włączona w linię nr 248 (PKM) na wysokości obwodnicy trójmiejskiej, przed przystankiem PKM Gdańsk Kiełpinek (jadąc w kierunku Gdańska Wrzeszcza). Dojdzie też do rewitalizacji pierwszej linii na odcinku prawie 1,5 km.

Infrastruktura powstanie w śladzie przedwojennego nasypu – zostanie on częściowo rozebrany, a potem odbudowany i wzmocniony. Zaplanowano też wykonanie wymaganych instalacji podziemnych, jak sieci elektrycznych czy teletechnicznych oraz usunięcie kolizji z innymi sieciami. Powstaną dwa przepusty pod torami na potoku Bystrzec, przejście pod torami oraz wiadukt drogowy.

Wykonawcą gdańskiego odcinka jest gdyńska firma Torhamer. Wartość kontraktu wynosi 43,25 mln zł, a zadanie ma być wykonane do końca 2022 r.

Wizualizacja. Źródło: PKM Wizualizacja. Źródło: PKM

Podczas projektowania Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przewidziano możliwość uruchomienia linii nr 234 i linię nr 248 wybudowano tak, by zminimalizować prace służące ich połączeniu. Na wysokości przystanku Kiełpinka zastosowano rozjazdy umożliwiające osiągnięcie przez pociągi 100 km/godz. i odsunięto semafory wjazdowe (od strony lotniska) na ten obiekt. Projekt elektryfikacji linii PKM opracowano tak, by ułatwić budowę bajpasu kartuskiego.

Przeczytaj także: Nowe połączenie kolejowe Polska–Ukraina

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia