W Nowej Sarzynie na terenach spółki CIECH Sarzyna w woj. podkarpackim powstał najdłuższy w Europie tor do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej. Ma długość 700 m, pozwala badanym pojazdom rozpędzić się do prędkości 160 km/godz.
Fot. Nevomo
Pełnoskalowy tor posłuży do testowania lewitacji magnetycznej, funkcjonowania pojazdu oraz infrastruktury, funkcjonowania układów zasilania i współpracy pojazdu z infrastrukturą. Badania prowadzi spółka Nevomo (dawniej Hyper Poland), która opracowała technologię MagRail inspirowaną hyperloopem.
Na początku marca rozpoczęliśmy instalację infrastruktury niezbędnej do lewitacji magnetycznej – silnika liniowego między szynami, bieżni lewitacyjno-stabilizującej na zewnętrznym obszarze szyn i układu zasilania. W międzyczasie montujemy też prototyp pojazdu, którym chcemy lewitować. Pełne testy planujemy rozpocząć już latem tego roku – powiedział Łukasz Mielczarek, dyrektor ds. infrastruktury i współzałożyciel Nevomo.
Jeśli testy zakończą się pomyślnie, będzie możliwa realizacja wdrożeń pilotażowych. Spółka będzie w tym zakresie współpracować z partnerem, Rete Ferroviaria Italiana, włoskim zarządcą infrastruktury kolejowej.
Kolej magnetyczna MagRail ma podnieść wydajność istniejącej infrastruktury kolejowej. Unikatowe w skali świata rozwiązanie umożliwi eksploatację na tych samych liniach zarówno pojazdów magnetycznych, jak i pociągów konwencjonalnych bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w istniejącym taborze. Jak informuje Nevomo, dzięki zastosowaniu elektrycznego napędu liniowego, zaawansowanej automatyce oraz zjawisku lewitacji magnetycznej, pojazdy szynowe będą mogły poruszać się po istniejącej infrastrukturze torowej z prędkością do 550 km/godz.
Innowacyjne rozwiązanie pozwala w pełni zautomatyzować prowadzenie pojazdów i zwiększyć częstotliwość ich kursowania bez klasycznej elektrycznej napowietrznej sieci trakcyjnej. Eliminuje też ryzyko popełnienia błędu przez obsługę i obsługuje rozkład jazdy dostosowany do potrzeb pasażerów oraz zmieniających się potoków podróżnych. W rezultacie, implementacja tej technologii pozwoli znacznie zwiększyć przepustowość linii kolejowych oraz obniżyć koszty utrzymania o około 20–30%. MagRail to również niższe koszty budowy w porównaniu z projektami kolei dużych prędkości – czytamy w komunikacie.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka. Projekt toru współfinansuje Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
Przeczytaj także: Kolej magnetyczna połączy Waszyngton i Baltimore
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.