W Poznaniu I etap ważnej inwestycji drogowej, budowy trasy tramwajowej na Naramowice jest już niemal ukończony. Na II, w którym torowisko połączy pętlę Wilczak z centrum miasta, wydano ostateczną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych.
Wizualizacja. Źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie
- Decyzja środowiskowa otwiera drogę do opracowania projektu budowlanego
- Planowana trasa tramwajowa będzie miała ponad 3 km długości
- Połączy centrum miast z jego północnymi obszarami
Tramwajowy priorytet
Wśród planowanych inwestycji tramwajowych ta trasa jest dla nas priorytetem, bo uzupełni powstający odcinek do ul. Błażeja, co znacząco skróci dojazd do centrum z Naramowic odciążając węzeł przy moście Teatralnym. Dlatego równolegle z toczącymi się pracami pierwszego etapu budowy trasy na Naramowice, przygotowujemy dokumentację potrzebną do realizacji kolejnego etapu. Przed nami starania o pozyskanie środków zewnętrznych, co jest kluczowym zadaniem. Bez takiego wsparcia miasto nie będzie w stanie samodzielnie sfinansować budowy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Przygotowania do inwestycji
W II etapie powstanie torowisko między pętlą Wilczak a skrzyżowaniem ulic Garbary, Małe Garbary i Estkowskiego. Zmianie ulegnie tez przebieg linii tramwajowej w ciągu ulic Wolnica i Małe Garbary. W 2018 r. rozpoczęto prace przedprojektowe, w 2019 r. przeprowadzono konsultacje społeczne, a aktualnie trwają szczegółowe analizy rozwiązań technicznych.
Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
Proces przygotowawczy przy tak dużych inwestycjach jest równie istotny, co prace budowlane w terenie. Decyzja środowiskowa jest ważnym dokumentem, na podstawie którego będzie można zaprojektować nową trasę i ubiegać się o decyzje administracyjne pozwalające na budowę. Jesteśmy więc gotowi do przejścia w fazę opracowania dokumentacji projektowej, co nastąpi gdy tylko uda się miastu zapewnić środki finansowe – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Projekt trasy tramwajowej
Inwestycja ma zwiększyć dostępność komunikacji publicznej i poprawić połączenia między centrum miasta a osiedlami i terenami w północnej części Poznania. Miasto spodziewa się spadku emisji zanieczyszczeń i hałasu – więcej mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej to mniej samochodów dojeżdżających do centrum.
Długość przyszłego torowiska przekroczy 3 km. Trasa zostanie poprowadzona od pętli Wilczak, czyli u zbiegu ulic Słowiańskiej, Szelągowskiej i Naramowickiej. Dalej tramwaj pojedzie ulicami Szelągowską i Garbary, do skrzyżowania z ulicami Małe Garbary i Estkowskiego. Przystanki tramwajowe zaplanowano w pobliżu autobusowych. Zmieni się układ drogowy, przebudowane zostaną skrzyżowania, jezdnie, chodniki i infrastruktura rowerowa, a także torowisko w ciągu ul. Małe Garbary na odcinku od pl. Wielkopolskiego do skrzyżowania z ul. Garbary i ul. Estkowskiego.
Wizualizacja. Źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie
Przesiadki między tramwajem i koleją
Zmiany zajdą także w okolicach dworca kolejowego Poznań Garbary. Tu plany zakładają wyznaczenie miejsc postojowych wraz ze stanowiskami ładowania pojazdów elektrycznych, miejsc dla taxi i carsharingu, stanowisk ładowania autobusów elektrycznych. Tramwaj pojedzie pod linią kolejową, przy czym projekt zakłada powstanie miejsca przesiadkowego między tramwajem oraz koleją.
Prace obejmą także sieci uzbrojenia terenu, w tym infrastrukturę podziemną, oświetlenie itp. Realizacja inwestycji uzależniona jest od możliwości budżetowych miasta, a także ewentualnego pozyskania zewnętrznego źródła finansowania – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Łódź – jest szansa na nową linię tramwajową do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.