Kontenery przeznaczenia ogólnego, czyli uniwersalne

Spedycja ładunków LCL lub FCL, najczęściej wykorzystuje kontenery uniwersalne. Do najmniejszych zalicza się kontenery 20’ Standard. Dłuższy jest kontener 40’ Standard. Z kolei długie i wysokie kontenery to 40; High cube. Poszczególne modele różnią się pojemnością, doładowaniem, szerokością i wysokością drzwi. Kontenery uniwersalne mogą być modyfikowane, co pozwala dopasować je do bieżących potrzeb, konkretnego rodzaju towarów. Możliwe jest nawet przystosowanie ich do transportu ładunków luzem. Na czas przewozu towarów sypkich/ciekłych zmienia się tymczasowo kontener w mniejszym lub większym stopniu. Jeśli kontener ogólnego przeznaczenia ma posłużyć do przewożenia ładunków sypkich, to można załadować je za pomocą urządzenia pneumatycznego. Wszystko wsadza się do jednego big baga, który zajmuje całe wnętrze kontenera. Z kolei do bezpiecznego transportu cieczy służą flexitanki.

Kontenery z otwartym dachem

Niektóre towary mają wymiary i wagę, które uniemożliwiają ich przewożenie za pomocą standardowych kontenerów. Konieczne staje się użycie modeli z otwartym dachem. Wykorzystuje się je głównie podczas transportowania ładunków wysokich, które muszą być ładowane od góry. Przy braku możliwości wypełnienia kontenera przez otwór drzwiowy pozostaje użycie sprzętu ciężkiego typu dźwig. Zaletą open topów jest to, że znikają ograniczenia dotyczące szerokości i wysokości otworu drzwiowego. Wykorzystuje się całe światło otworu zarówno dachu, jak i drzwi. W kontenerach typu open top na podłodze i ścianach znajdują się specjalne uchwytu mocujące. Po załadowaniu kontenera trzeba jeszcze zabezpieczyć odpowiednio dach. W tym celu sięga się po wodoszczelną plandekę, mocuje się ja za pomocą linek wzbogaconych o zamknięcie celne. W hard topach dach jest wykonany ze stali, z kolei w otworze drzwiowym znajduje się demontowalna górna belka. Bardzo wygodne jest przewożenie towarów sypkich w tego typu kontenerach, bo wystarczy zasypać ładunek z góry. Z kolei do jego wyładunku służą naczepy kontenerowe w postaci wywrotek.

Kontenery z otwartym dachem i bokiem

Jeśli nie ma możliwości wykorzystania do przewozu ładunków kontenerów standardowych ani open top, to sięga się po flat rack container. Cechują się one wzmocnioną podłogą, sztywno osadzonymi ścianami fortowego. W ich przypadku możliwe staje się piętrzenie towaru. Dostępne są również kontynenty z kłonicami, dzięki którym łatwiej jest dopasować ładunek do dostępnej powierzchni, ich zamontowanie i zabezpieczenie.

Kontenery chłodnicze

Niektóre towary wymagają zapewnienia odpowiednich warunków termicznych. W tym celu używane są kontenery chłodnicze Reefer. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić ładunkom stałą temperaturę. Ściany kontenerów chłodniczych są wzbogacone o piankę poliuretanową, która pełni rolę izolacyjną. Z kolei w podłodze znajdują się aluminiowe t-gratingi, co poprawia przepływ powietrza. W zależności od specyfikacji towarów, w kontenerze chłodniczym może być temperatura dodatnia lub ujemna. Wyróżnia się wiele typów kontenerów chłodniczych: z wentylacją, ogrzewane, termiczne, mechanicznie chłodzone itd.