Linia tramwajowa do Wilanowa to, według spółki Tramwaje Warszawskie, najważniejsza taka inwestycja w stolicy. Właśnie podpisano kontrakt na jej budowę. Już za niecałe dwa lata dojazdy do Śródmieścia zajmą mniej niż 30 min.
Wizualizacje. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Koszt budowy trasy przekracza 685 mln zł, przy czym część zostanie pokryta dofinansowaniem ze środków unijnych. Radni przyznali 200 mln zł na dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie i dzięki temu można było podpisać umowę.
Wizualizacje. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Nowa trasa pozwoli mieszkańcom tej dzielnicy szybko i wygodnie dotrzeć do centrum po zielonych torach, a wzdłuż niej pojawi się aż 488 drzew. Przyjazna Warszawa to łatwo dostępny transport publiczny, dlatego będziemy sukcesywnie rozbudowywać sieć tramwajową w stolicy. Pracujemy już nad dokumentacją dotyczącą tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego i Modlińskiej oraz projektami budowlanymi trasy na Gocław i Zieloną Białołękę – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Mapa trasy. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Linia o długości 7,5 km rozpocznie się przy skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Goworka, przy czym jej częścią będzie też przebudowany odcinek od ul. Rakowieckiej do pl. Unii Lubelskiej. Ulicami Goworka i Spacerową trasa pokona 22-metrową różnicę poziomów w kierunku dolnego Mokotowa. Dalej linia pobiegnie prosto, ulicami Belwederską i Sobieskiego, w kierunku Miasteczka Wilanów. Terminal dla dwukierunkowych tramwajów zaplanowano u zbiegu al. Rzeczypospolitej i ul. Branickiego.
Wizualizacje. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Zaplanowano także odnogę ul. Gagarina do ul. Czerniakowskiej, która będzie zrealizowana jako osobna inwestycja Tramwajów Warszawskich i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Na linii do Wilanowa znajdzie się 31 przystanków z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych i elektronicznymi tablicami informacyjnymi. Zostanie wprowadzona zielona fala, by tramwaje nie zatrzymywały się przed skrzyżowaniami. Zasilanie zapewnią trzy podstacje trakcyjne, w tym pierwsza w Warszawie podstacja podziemna.
Wizualizacje. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Na długości 5 km powstanie zielone torowisko obsadzone rozchodnikiem, rośliną odporną na warunki atmosferyczne i niewymagającą podlewania. Przy części peronów pojawią się lipy, a przy torach – lipy i platany. W węższych miejscach przewidziano specjalnie formowane drzewa. Łącznie zostanie posadzonych 488 drzew.
Mieszkańcy Wilanowa dotrą do stacji metra Centrum w ciągu około 30 min. Samochody przejeżdżają ją w godzinach szczytu w 45 min.
Wizualizacje. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Wykonawcą zadania jest spółka Budimex. Czas na realizację wynosi 22 miesiące od dnia podpisania kontraktu. Tramwaje Warszawskie mogą w ciągu 10 miesięcy zdecydować o doprowadzeniu trasy do ul. Branickiego. Na to przedsięwzięcie wykonawca będzie miał łącznie 21 miesięcy.
Wizualizacje. Źródło: Tramwaje Warszawskie
W Warszawie trwa już budowa trasy tramwajowej na Kasprzaka, która połączy osiedla na Woli z centrum. Podpisano umowę na studium techniczne na potrzeby planowanej linii przy ul. Modlińskiej, trwa przetarg na zaprojektowanie kolejnej wzdłuż Pola Mokotowskiego. Tramwaje od września 2021 r. jeżdżą już do Winnicy na Białołęce, a wykonawca wszedł na plac budowy zajezdni w Annopolu. Linie na Zieloną Białołękę i na al. Wilanowską czekają na decyzję środowiskową, przygotowywany jest projekt budowlany torowiska na Gocław.
Przeczytaj także: Łódź: w mieście ruszyła już ważna inwestycja drogowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.