MZD tłumaczy, że przebudowa alei Wojska Polskiego to priorytet w kontekście komunikacyjnego rozwoju całego regionu, a nie widziano już szans na realizację tego strategicznego zadania drogowego w przewidzianym terminie. Zdaniem jednostki i władz miasta, stopień zaawansowania prac był niedostateczny, a ich postęp niewystarczający. Taka perspektywa niosła ze sobą poważne konsekwencje społeczne i zagrożenia finansowe.

Dodano, że inwestycję dokończy nowy wykonawcy, wybrany zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Po zakończeniu procedury przetargowej nie będzie zmieniany projekt budowlany. Zapowiedziano, że wszystko powinno być gotowe w II połowie 2023 r.

Do tej pory przebudowa alei Wojska Polskiego w Częstochowie prowadzona była w formule „projektuj i buduj”. Zadanie polega na modernizacji drogi na odcinku o długości 5,5 km od węzła z ul. Jana Pawła (bez węzła) do skrzyżowania z ul. Rakowską (z węzłem), w tym obiektów mostowych. Wartość kontraktu wynosiła ponad 179 mln zł.

Co ciekawe, firma Nowak-Mosty, która należała do konsorcjum wykonawczego, poinformowała, że to ona odstąpiła od umowy z MZD.

Aleja Wojska Polskiego znajduje się w ciągu trasy krajowej nr 91. Jej przebudowa to największa i najbardziej kosztowna drogowa inwestycja we współczesnej historii Częstochowy. Celem jest poprawa komunikacji z północnym węzłem autostrady A1 i bezkolizyjny przejazd przez prawie całe miasto w relacji północ-południe.

Przeczytaj także: Powstanie droga Wisła–Ustroń. Podpisano kluczową umowę