Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje z jedenastu województw: trzy z dolnośląskiego, po pięć z lubelskiego i wielkopolskiego, dwa z łódzkiego, po cztery z małopolskiego i z mazowieckiego, siedem ze śląskiego i po jednym z opolskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz lubuskiego. Łącznie to 1200 km linii.

Beneficjenci muszą zapewnić współfinansowanie na poziomie co najmniej 15% kosztów kwalifikowalnych oraz niekwalifikowalnych dotyczących deklaracji organizatora przewozów dla połączenia – minimum cztery pary pociągów przez przynajmniej 5 lat. Mają też podpisać kontrakt na realizację z PKP PLK.

10 zakwalifikowanych przedsięwzięć dotyczy rewitalizacji linii o łącznej długości 315 km, 14 – odbudowy lub rozbudowy szlaków (w sumie około 516 km), siedem – budowy nowych połączeń (sumarycznie 189 km), a trzy to to projekty dokumentacyjne na trasy których długość sumuje się do 183 km.

W pierwszej kolejności, w ramach dostępnej puli pieniędzy, może zostać zrealizowanych 17 projektów. Po jej zwiększeniu będzie to dotyczyć wszystkich 34 przedsięwzięć. W zależności od czasu podpisywania umów jednostek samorządowych z PKP PLK, pierwsze przetargi mogą zostać ogłoszone jeszcze w 2022 r.

Budżet Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. ma zostać zwiększony o 5,6 mld zł, do ponad 11 mld zł. Wymaga to przyjęcia nowelizacji ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe z 8 września 2000 r.

Przeczytaj także: Gdańsk–Gdynia: do portów dojadą dłuższe i cięższe pociągi