• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Sosnowcu po przebudowie torowiska pojadą tramwaje niskopodłogowe

Opublikowano: 10-05-2022 Źródło: Tramwaje Śląskie

Spółka Tramwaje Śląskie podpisała kontrakt na przebudowę 3,5 km jednotorowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu. Na odcinku przekraczającym 2 km powstanie drugi tor. Po zakończeniu robót trasą pojadą niskopodłogowe tramwaje.


Fot. Tramwaje Śląskie Fot. Tramwaje Śląskie

Czas na wykonanie prac wynosi 12 miesięcy. Przewidziano budowę linii dwutorowej od skrzyżowania w Dańdówce przez wiadukt nad torami kolejowymi stacji Sosnowiec Dańdówka do przystanku Niwka Pawiak (ponad 2 km). Dalej, do wiaduktu nad ul. Orląt Lwowskich, zaplanowano trasę jednotorową z mijanką w rejonie przystanku Niwka Kościół.

Fot. Tramwaje Śląskie Fot. Tramwaje Śląskie

Systematycznie poprawiamy jakość infrastruktury tramwajowej. Modernizacja linii wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, w połączeniu z właśnie trwającą przebudową linii wzdłuż ulic Andersa i 1 Maja, to będzie zupełnie nowa jakość podróżowania. Poprawimy również bezpieczeństwo pieszych, likwidując na Pawiaku, jak i w rejonie ulicy Niweckiej wsiadanie i wysiadanie bezpośrednio na drogę – powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Torowisko o łącznej długości 3,5 km będzie wydzielone i wykonane na podkładach strunobetonowych ze sprężystym mocowaniem szyn. W rejonie skrzyżowań zostaną zastosowane przede wszystkim prefabrykowane płyty torowe z szynami montowanymi w komorach za pomocą mas poliuretanowych.

Fot. Tramwaje Śląskie Fot. Tramwaje Śląskie

Pojawią się nowe perony, posadowione zostaną słupy trakcyjno-oświetleniowe z nową siecią. Dojdzie do przebudowy układu zasilania oraz instalacji podziemnych. Dodatkowo będą zabudowane elektrycznie sterowane i ogrzewane zwrotnice. Po torowisku pojedzie nowy tabor – tramwaje niskopodłogowe.

Wykonawcą zadania „Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ciągu ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu, od ul. gen. Andersa do ul. Orląt Lwowskich (dobudowa drugiego toru)” jest konsorcjum firm Silesia Invest z Gliwic, SPAW-TOR z Krakowa i GROTEX z Zabrza. Wartość przedsięwzięcia wynosi prawie 39,8 mln zł netto (niemal 49 mln zł brutto).

Fot. Tramwaje Śląskie Fot. Tramwaje Śląskie

Zadanie jest częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie UE 2014–2020.

Przeczytaj także: Warszawa – rozpoczyna się budowa trasy tramwajowej na ul. Gagarina

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia