Przez przejazd kolejowo-drogowy na ul. Starołęckiej w Poznaniu przejeżdża 200 pociągów i 10 tys. pojazdów na dobę. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały list intencyjny z Urzędem Miasta Poznań dotyczący jego zastąpienia bezkolizyjnym skrzyżowaniem.
Wielkopolska – w Poznaniu na Starołęce zniknie przejazd kolejowo-drogowy. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK
Przejazd kolejowo-drogowy na ul. Starołęckiej przez linię kolejową nr 272 Kluczbork–Poznań Główny zostanie zastąpiony dwupoziomowym skrzyżowaniem. Aktualnie jest to wąskie gardło utrudniające ruch pojazdów. Inwestycja pozwoli na płynny przejazd bez oczekiwania przed rogatkami. Zadanie sfinansują PKP PLK i samorząd miejski. Poznań ma otrzymać 30 mln zł na realizację przedsięwzięcia.
Samorząd zajmie się pozyskaniem dokumentacji koncepcyjnej, na podstawie której będzie opracowany plan prac – budowy wiaduktu drogowego lub tunelu pod linią kolejową. Oceniane będą koszty zadania oraz rozwiązania techniczne.
Fot. Radek Śledziński/PKP PLK
W odrębnym porozumieniu będą sprecyzowane zobowiązania stron przy kolejnych etapach realizacji inwestycji. Jak informują PKP PLK w przypadku zakwalifikowania budowy bezkolizyjnego skrzyżowania na Starołęce w Poznaniu do realizacji w ramach ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe” – ostateczny wybór zadań zostanie dokonany po wielokryterialnej analizie zgłoszonej przez samorząd inicjatywy.
Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania potrwa do końca 2029 r. W przedsięwzięciu zostaną uwzględnione przebieg tzw. szprych do Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz możliwość wykonania dodatkowych torów w stronę m.in. Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego.
Przeczytaj także: Szybciej pociągiem z Katowic do Cieszyna. Koniec inwestycji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.