• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Małopolska: budowa obwodnicy z węzłem na A4

Opublikowano: 19-05-2023 Źródło: GDDKiA

Wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla wschodniej obwodnicy Tarnowa.


Tarnów potrzebuje obwodnicy. Fot. GDDKiA Tarnów potrzebuje obwodnicy. Fot. GDDKiA
  • Obwodnica Tarnowa powstanie w nowym śladzie DK73
  • Wykonawca studium przygotuje kilka wariantów przebiegu trasy
  • W planie jest budowa m.in. węzła na autostradzie A4

Obwodnica Tarnowa. Co to jest STEŚ-R?

W dokumentacji, na którą trwa przetarg, znajdzie się m.in. odpowiedź na pytanie, jaki przekrój będzie mieć obwodnica Tarnowa (jedno- czy dwujezdniowy). Wykonawca studium zajmie się także prognozą ruchu, przygotuje także kilka propozycji przebiegu drogi. Wariant obwodnicy Tarnowa, który zostanie uznany za najlepszy, w tym podczas konsultacji społecznych, zostanie wpisany do wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej (przeprowadzone dla niego będą badania geologiczne).


Wykonawca studium na przeprowadzenie wszystkich prac będzie mieć 42 miesiące.

Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Multiconsult Polska Sp. z o.o. Zaproponowana cena to 8,4 mln zł. GDDKiA poinformowała, że pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnego odwołania. Po upływie tego terminu i przedstawieniu przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót będziemy mogli podpisać umowę.

Obwodnica Tarnowa. Po co budowa tej drogi?

Wschodnia obwodnica Tarnowa ma być drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 10 km, przede wszystkim wyprowadzającą z miasta ruch tranzytowy. Korzyści zakłada się jednak więcej, ponieważ mieszkańcom m.in. podkarpackich Pilzna i Jasła zapewni krótsze połączenie z autostradą A4. Poza tym powinna przyczynić się do rozwoju obszaru na granicy woj. małopolskiego i podkarpackiego. Na budowę obwodnicy Tarnowa liczą także miejscowości turystyczne i uzdrowiskowe leżące w południowo-wschodniej części kraju, ponieważ nowa droga usprawni dojazd do nich.

Obwodnica Tarnowa powstanie w nowym śladzie DK73, w planie jest budowa m.in. węzła na autostradzie A4 (obecnie na A4 mieszkańcy Pilzna i Jasła mogą wjechać korzystając z węzłów Tarnów Centrum lub Dębica Wschód, które są oddalone od siebie o 30 km).

Obwodnica Tarnowa, czyli DK73 kluczowa dla kilku województw

DK73 przebiega przez trzy województwa (świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie), łącząc Kielce, Morawicę, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pacanów, Szczucin, Dąbrowę Tarnowską, Tarnów, Pilzno i Jasło. Na 20-kilometrowym odcinku między Pilznem i Tarnowem ma wspólny przebieg z DK94. Po wybudowaniu obwodnicy Tarnowa kierowcy jadący DK73 między Pilznem a autostradą A4 ominą to miasto od wschodu.

Obwodnica Tarnowa jest elementem rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Źródło: MI Źródło: MI

Przeczytaj także: Drogi, które GDDKiA otworzy w 2023 r. [MAPA]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia