Co jest przyczyną deformacji nawierzchni i w jaki sposób przeprowadzić jej naprawę? Odpowiedzi na te pytania udzieli katowickie biuro projektowe, które wygrało przetarg na wykonie ekspertyzy oraz programu naprawczego autostrady A1 Pyrzowice–Piekary Śląskie.
Usuwanie nierówności nawierzchni na autostradzie A1 odcinek Pyrzowice–Piekary Śląskie Fot. GDDKiA
Długość odcinka objętego opracowaniem to ponad 16 km autostrady oraz 300-metrowy odcinek drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice. Biuro projektowe TRAKT – zwycięzca przetargu, wykona ekspertyzę dotyczącą infrastruktury drogowej jak i obiektów inżynieryjnych. Umowa nakłada na wykonawcę także obowiązek uzyskania wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych oraz przygotowania dokumentacji przetargowej w celu wybrania wykonawcy naprawy.
Historia niesławnego odcinka autostrady A1
Budowa odcinka Pyrzowice–Piekary Śląskie autostrady A1 rozpoczęła się w 2009 r., a kierowcy po raz pierwszy przejechali nią w czerwcu 2012 r. Niestety, jeszcze jej okres gwarancyjny nie minął a na nawierzchni drogi pojawiły się nierówności nazywane przez kierowców „falami Dunaju”, „hopkami” lub „pralką”. GDDKiA na bieżąco zgłaszała je wykonawcy, ale pomimo podjętych działań zaradczych wciąż powstawały kolejne nierówności. W 2022 r. podjęto decyzję o wykonaniu naprawy tego odcinka autostrady.
Przygotowania do naprawy
Jeszcze w ubiegłym roku na zlecenie GDDKiA wykonano ponad pięćdziesiąt odwiertów do badań geologicznych. Sprawdzono również szczelność i stan techniczny kanalizacji deszczowej. Badania przyczyn fałdowania nawierzchni prowadzono także w wykopach odkrywkowych: pasa rozdziału, jezdni, podbudowy, warstwy mrozoochronnej oraz zasypek kanalizacji. Wykonano pomiary ugięć sprężystych aparatem FWD. Wyniki nalizy pobranych próbek oraz pozostałych badań geotechnicznych zostały przekazane firmie projektowej, która wygrała przetarg.
Jaki jest plan działań?
Zakończenie prac projektowych GDDKiA przewiduje w styczniu 2024 r. To umożliwi ogłoszenie przetargu na roboty, jego zwycięzca prace w terenie mógłby rozpocząć już z nastaniem 2025 r.
Tymczasem biuro projektowe ma osiem miesięcy na wykonanie ekspertyzy technicznej infrastruktury drogowej i obiektów inżynieryjnych oraz przedstawienie GDDKiA kompleksowego programu naprawczego. Kolejne cztery miesiące wykonawca ekspertyzy dostanie na przygotowanie dokumentacji projektowej dla naprawy autostrady A1 wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.
Autostrada A1 Fot. GDDKiA
Podpisana umowa przewiduje także pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową. Wartość podpisanego kontraktu wynosi niespełna 10 mln zł.
Konsekwencje ponoszą kierowcy
Zaistniałe problemy odczuwają kierowcy – nie tylko w formie dyskomfortu podróży, ale także ograniczeń prędkości. Obecnie na odcinku A1 Pyrzowice–Piekary Śląskie, w związku z nierównościami nawierzchni, wprowadzone zostały ograniczenia do 110 km/godz. oraz 80 km/godz.
Przeczytaj także: Budowa S3 z tunelami nie zwalnia pomimo mrozów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.