• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Saperzy niezbędni na budowach dróg krajowych. Co robią?

Opublikowano: 14-03-2023 Źródło: GDDKiA

Po wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i przekazaniu placu budowy rozpoczynają się prace budowlane. Na początku prowadzi się potrzebne inwentaryzacje, działania geodezyjne, a saperzy rozpoznają teren. Poszukują niewybuchów przed pojawieniem się ciężkiego sprzętu.


Saperzy zabezpieczają niewybuchy na budowach dróg. Fot. GDDKiA Saperzy zabezpieczają niewybuchy na budowach dróg. Fot. GDDKiA

Saperzy są także wzywani interwencyjnie, jeśli niewybuchy odnaleziono podczas robót ziemnych. W lutym 2023 r. taki obiekt odkryto na Podkarpaciu podczas odhumusowania terenu budowy drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe–Babica. Było to już drugie znalezisko (doszło do niego w sierpniu 2022 r.). Prace musiano przerwać, wezwano specjalistów.

70 niewybuchów na drodze, 140 kg materiałów wybuchowych pod mostem

Dla robót zasadniczych nie prowadzi się rozpoznania pod kątem potencjalnych zagrożeń. Jednak po ich rozpoczęciu czasem znajduje się niewybuchy. Aż 70 odkryto podczas rozbudowy drogi krajowej nr 61 w woj. mazowieckim, którą do użytku oddano w lipcu 2021 r. Pociski i granty pochodziły z II wojny światowej. Za każdym razem wzywano saperów, przerywano roboty i ewakuowano pracowników.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W woj. warmińsko-mazurskim w 2019 r. natrafiono na ładunek wybuchowy w trakcie rozbiórki mostu w Mikoszach w ciągu drogi krajowej nr 16. Podczas rozpoznania saperskiego okazało się, że przeprawę zaminowano, by ją zniszczyć, prawdopodobnie w czasie odwrotu armii niemieckiej w styczniu 1945 r. Ładunki umieszczono na głębokości 1,20 m poniżej poziomu gruntu. Podczas rozminowywania wydobyto 140 kg materiałów wybuchowych.

Na budowach dróg odnajduje się nie tylko niewybuchy. Podczas prac archeologicznych odkrywane są pamiątki z odległej przeszłości sięgające nawet tysięcy lat. To pozostałości siedlisk ludzki, cmentarze czy takie przedmioty, jak naczynia, monety i biżuteria.

Przeczytaj także: Droga S19. Niewybuchy na budowie odcinka z tunelem

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!