Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę na opracowanie koncepcji poprawy przepustowości liczącego 7 km odcinka zakopianki między Nowym Targiem a Szaflarami. Trwają przygotowania do przebudowy trasy z Szaflar do Zakopanego.
Zakopianka Nowy Targ–Szaflary. Fot. GDDiK
Zakopianka z Nowego Targu do Szaflar to główna trasa do Zakopanego. Stale rośnie na niej liczba przejeżdżających pojazdów. Od 2015 do 2021 r. ruch zwiększył się o 45%, średnio do 22 tys. aut osobowych, a w przypadku ciężarówek wzrost wyniósł 73% - do 2,3 tys. na dobę. W sezonie turystycznym tworzą się ogromne korki i pojawiają utrudnienia.
Fot. GDDKiA
Prace na zakopiance podnoszące przepustowość zostaną przeprowadzone w aktualnym śladzie DK47. W miejscach, w których będzie to możliwe, powstaną dodatkowe pasy ruchu. Rozbudowane będą zjazdy, powstanie chodnik o długości 1200 m. Ale dokładny zakres przebudowy zakopianki przedstawi wykonawca. Wybrano ofertę o wartości 3,75 mln zł firmy IVIA. Prace mają zostać wykonane w ciągu 32 miesięcy.
Fot. GDDKiA
W 2024 r. ma zostać oddana do ruchu DK47 z Rdzawki do Nowego Targu. W efekcie cała trasa między Krakowem i Nowym Targiem stanie się dwujezdniowa (po dwa pasy na kierunek). To dodatkowy powód dla przebudowy zakopianki zwiększającej przepustowość DK47 między Nowym Targiem a Zakopanem.
Fot. GDDKiA
Dla drugiego odcinka DK47 od Szaflar do ronda w Zakopanem trwają prace przygotowawcze. W styczniu 2023 r. podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego fragmentu. GDDKiA przewiduje zakończenie całości prac dla trasy Nowy Targ–Zakopane do 2028 r. Później będzie można rozpocząć prace budowlane.
Przeczytaj także: Zakopianka. Budowa węzła w Myślenicach. Znamy oferty
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.