Czym jest znak nakazu?

Definicję znaku nakazu można opisać w dwóch zdaniach. To rodzaj oznaczenia drogowego, który nakłada na kierujących obowiązek wykonania określonej czynności. Znaki nakazu są okrągłe z białym lub żółtym tłem i niebieskim obramowaniem. Funkcją takich znaków drogowych jest przede wszystkim informowanie o wymaganych zachowaniach wobec kierowców, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Szczegółowe informacje o znaczeniu i definicji znaków nakazu znajdziemy w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. To akt prawny, który zawiera wszystkie kluczowe informacje o: wyglądzie, wielkości, znaczeniu oraz możliwym zastosowaniu znaków nakazu.

Gdzie stosuje się znaki nakazu?

W praktyce za montaż znaków drogowych w przestrzeni publicznej odpowiadają zarządcy dróg. To jedyne podmioty, które mogą legalnie postawić znak nakazu, aby ten był respektowany przez kierowców. Kilka przypadków, w których kierowcy mogą spotkać się ze znakiem nakazu to:

  • Skrzyżowania dróg – w takich miejscach znaki nakazu mogą wskazywać na kierunek jazdy, w którym muszą poruszać się kierujący pojazdami.
  • Ronda – niektóre znaki nakazu wskazujące na kierunek jazdy mogą być umieszczane w obrębie wielopasmowych rond.
  • Strefy ograniczonego ruchu – wszelkie zwężenia jezdni, miejsca, w których przeprowadzane są prace remontowe oraz drogi z ograniczeniem ruchu mogą być oznaczone znakami nakazu.

W miejscach, gdzie jest wymuszony kierunek jazdy, pojawiają się znaki nakazu. Kierowcy, którzy ich nie respektują, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości zgodnej z aktualnym taryfikatorem grzywien.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych wskazuje, że znaki nakazu zobowiązują kierowców do poruszania się zgodnie ze wskazaniami strzałek na oznakowaniu.

Montaż i rozmieszczenie znaków nakazu – jak to zrobić?

Za prawidłowe rozmieszczenie oraz stabilny montaż znaków drogowych w przestrzeni publicznej, np. na drogach krajowych i na skrzyżowaniach odpowiadają zarządcy dróg. Te powinny być umieszczone na stabilnych konstrukcjach wsporczych i na określonej wysokości. Co więcej, każdy znak nakazu obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu oraz w miejscu, gdzie został umieszczony i występuje możliwość zmiany kierunku jazdy.

Działasz jako zarządca drogi i potrzebujesz dostępu do certyfikowanych oznaczeń dróg? Profesjonalne znaki drogowe kupisz w sklepie internetowym znakidrogowe24.pl. Możesz zamówić gotowy pakiet znaków nakazu wraz z opcją montażu na miejscu.

Ile kosztują znaki nakazu?

Koszt zakupu znaków nakazu w sklepie internetowym jest uzależniony od tego, jakie wielkości oznaczenie zostanie wybrane. Średniej wielkości znaki nakazu to wydatek na poziomie ok. 200-300 złotych za pojedynczą sztukę. Pamiętaj jednak, aby nie szukać zbędnych oszczędności.

Znaki drogowe powinny być jak najwyższej jakości wykonania. Wystarczy, że zdecydujesz się na zakup znaków drogowych w sprawdzonym sklepie, a zyskasz pewność, że postawione znaki drogowe będą mieć odpowiednią odblaskowość, trwałość i wielkość – oczywiście adekwatną do ceny zakupu.

Kiedy można nie stosować się do znaku nakazu? Podsumowanie

Znaków nakazów i innych oznaczeń drogowych trzeba przestrzegać zawsze, kiedy te są ustawione wzdłuż drogi. Wyjątkiem, kiedy nie trzeba stosować się do ustawionych znaków nakazu, jest sytuacja, w której na drodze stoi funkcjonariusz policji i kieruje ruchem. To jedyna sytuacja, kiedy można pominąć znaki nakazu i kierować się wyłącznie wskazówkami policjanta lub innej osoby kierującej ruchem.

Sprawdź inny artykuł partnera: Jak oznakować garaż podziemny?