• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Krakowa. Co zostanie otwarte w tym roku?

Opublikowano: 10-01-2024 Źródło: inzynieria.com, GDDKiA

Jeszcze w październiku 2023 r. m.in. w komunikacie resortu infrastruktury można było przeczytać, że w 2024 r. udostępniona kierowcom zostanie obwodnica Krakowa w ciągu S52 oraz odcinki S7 na północ od miasta i tym samym Kraków, jako drugie miasto w Polsce po Łodzi, posiadać będzie pełną trasę obwodową. Na pełny ring trzeba będzie jednak poczekać dłużej.


Budowa obwodnicy Krakowa. Fot GDDKiA Budowa obwodnicy Krakowa. Fot GDDKiA
  • Obecnie odcinki obwodnicy Krakowa funkcjonują z trzech stron miasta
  • Budowany fragment S7 będzie mieć 18,3 km długości
  • Trzeba było wprowadzić zmiany w projekcie węzła Mistrzejowice

Obwodnica Krakowa z dwoma tunelami

Cały czas aktualne jest, że jesienią tego roku otwarta zostanie północna część obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52. Będzie mieć 12,3 km długości, a jej budowa zaawansowana jest w 87%. Ta inwestycja wymaga wykonania m.in. 27 obiektów inżynieryjnych (mosty, wiadukty, estakady), rozbudowy węzła Modlnica, budowy węzłów Zielonki, Węgrzce i Batowice, a także dwóch tuneli. Krótszy, w Dziekanowicach, ma 496 m, a ułożona jest już w nim nawierzchnia. Budowa dłuższego (653 m), w Zielonkach, cały czas trwa. Obiekt ma zostać przebity w I kwartale 2024 r.


Obwodnica Krakowa – część miejska i zamiejska

Elementem północnego obejścia Krakowa ma być także część budowanej obecnej drogi ekspresowej S7 Widoma–Kraków. Cały ten szlak będzie mieć 18,3 km długości oraz dwie jezdnie – po dwa pasy na terenie powiatu krakowskiego, a po trzy w Krakowie. Zaplanowano ponad 30 obiektów inżynieryjnych i cztery węzły: Łuczyce, Raciborowice, Kraków-Mistrzejowice, Kraków-Grębałów.

Budowa prowadzona jest w ramach dwóch pododcinków. Zamiejskiego, od węzła Widoma do węzła Raciborowice, a także miejskiego do węzła Nowa Huta. Inwestycja pochłonie ponad 1,6 mld zł. Obecnie zaawansowanie robót, według przerobów i płatności, w przypadku pododcinka zamiejskiego wynosi 64%, a miejskiego 33%. Choć na stronie kontraktu widnieje, że termin realizacji całego zadania to listopad 2024 r., nie wszystko do tego czasu zostanie zrealizowane.

W IV kwartale 2024 r. planujemy udostępnić kierowcom północną obwodnicę Krakowa S52 oraz połączoną z nią na zasadach tymczasowej organizacji ruchu drogę ekspresową S7 od strony węzła Widoma. Odcinek S7 Mistrzejowice–Nowa Huta, ze względu na zmiany projektowe na węźle Mistrzejowice, chcemy zakończyć w 2025 r. – poinformował nas Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej w  krakowskim oddziale GDDKiA. Planowany na ten rok do otwarcia fragment Widoma–Mistrzejowice będzie mieć 13,7 km.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Obwodnica Krakowa

Obecnie odcinki trasy obwodowej funkcjonują z trzech stron miasta: zachodniej (DK94 oraz A4), południowej (A4) i wschodniej (S7). Także w przypadku istniejących fragmentów obwodnicy Krakowa w najbliższych latach nie zabraknie inwestycji. Trwają przygotowania do przebudowy odcinka Modlnica–Modlniczka drogi krajowej nr 94. Ma 2,5 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz klasę GP (główna ruchu przyspieszonego). Łączy autostradę A4 z drogą Kraków–Olkusz. W planie jest dobudowa trzecich pasów.

W przygotowaniu jest także rozbudowa o trzeci pas ruchu autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie. Odcinek liczy 17,2 km, ma przekrój dwupasowy i pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Obsługuje ruch tranzytowy na trasie Katowice–Rzeszów i uzupełnia układ komunikacyjny Krakowa.

Pod koniec minionego roku GDDKiA otrzymała tzw. decyzję środowiskową dla rozbudowy węzła Kraków Południe, czyli skrzyżowania autostrady A4 i drogi krajowej nr 7, popularnej zakopianki. Celem inwestycji jest oddzielenie ruchu tranzytowego i lokalnego.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Będzie budowa kładki. Wybrano ofertę

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia