Na budowie najdłuższego na świecie tunelu zatapianego między Danią i Niemcami trwa budowa linii kolejowej i autostrady. Trasy będą poprowadzone wykopami i nasypami. Powstają także wiadukty.
rwa budowa linii kolejowej i autostrady do tunelu zatapianego. Fot. Femern A/S
Po stronie niemieckiej w Puttgarden na wyspie Fehmarn toczą się prace związane z budową linii kolejowej, która dzięki tunelowi znacznie skróci podróże pociągami (o dwie godziny) między Sztokholmem, Hamburgiem i Kopenhagą. Szlak będzie przebiegał głębokim wykopem (10 m), a do portalu dotrze także przez powstający wiadukt nad drogą lokalną do miejscowości Marienleuchte. Wykonano już część fundamentów przeprawy.
Trasy szlaku kolejowego i drogi szybkiego ruchu. Fot. Femern A/S
Trwa również budowa odcinka autostrady E47 (łączącej Lubekę w Niemczech, przez Kopenhagę w Danii ze Sztokholmem w Szwecji). Trasa do tunelu przebiegnie wysokim nasypem i wiaduktem nad tą samą lokalną drogą. Przejazd pod morzem zajmie kierowcom 10 min. Do czasu otwarcia podmorskiego obiektu w 2029 r. samochody będą transportowane promami.
Pozyskany urobek jest składowany, zostanie wykorzystany w różnego rodzaju obiektach. Dotyczy to także materiału dostarczanego z wykopu w dnie morskim. Jak informuje firma Femern, dzięki temu rozwiązaniu oszczędza się żwir i piasek, które w przeciwnym razie musiałyby być transportowane na place budowy ciężarówkami. Wykorzystanie urobku jest też korzystne dla środowiska naturalnego i klimatu.
W 2023 r. rozpoczęła się budowa segmentów tunelu zatapianego, w tym roku pierwsze będą zatapiane. Wykonywane są portale, napełniono baseny, z których elementy obiektu wyruszą do portu i na morze.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel kolejowy na świecie – co dzieje się na budowie Mont Cenis Tunnel
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.