Już w tym roku powinny zostać złożone wnioski o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy zachodniej obwodnicy Szczecina z najdłuższym tunelem w Polsce.
Kiedy powstanie najdłuższy tunel w Polsce? Fot. phokrates/Adobe Stock
- Najdłuższy tunel w Polsce będzie mieć 5 km
- Wykonawca projektu budowlanego pracuje już ponad rok
- Tunel pobiegnie m.in. pod Odrą
Zachodnia obwodnica Szczecina powstanie w ciągu drogi ekspresowej S6, będzie budowana w dwóch odcinkach. Cała nowa trasa zacznie się na węźle Szczecin Zachód na wysokości Kołbaskowa, a skończy na węźle Goleniów Północ, który połączy S3 oraz S6. Najważniejsze dla poprowadzenia obejścia Szczecina jest przekroczenie Odry w Policach. Będzie to możliwie dzięki budowie dwunawowego tunelu. Podziemny obiekt to element długiego na 23,4 km odcinka Police–Goleniów.
Najdłuższy tunel w Polsce pod wieloma przeszkodami
Główną przeszkodą dla maszyny TBM będzie Odra, przy czym obiekt poprowadzony zostanie także pod infrastrukturą przemysłową w Policach (zakłady chemiczne, port), linią kolejową oraz drogą wojewódzką. Cała podziemna przeprawa ma mieć 5 km, tym samym będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Zostanie wydrążony na głębokości około 8–10 m pod dnem Odry.
Planowany najdłuższy tunel w Polsce. Źródło: GDDKiA
Zgodnie z wybranym wariantem, zacznie się tuż za węzłem Police w rejonie przecięcia ulic Piotra i Pawła oraz Kuźnickiej przy zakładach chemicznych, a skończy w rejonie miejscowości Święta. Jedynie do wykonania odcinków wjazdowych i wyjazdowych wykorzystana ma być technologia ścian szczelinowych. Resztę zbuduje TBM – tego typu maszyny drążą tunel i jednocześnie układają betonowe pierścienie, tworzące jego obudowę.
Projekty budowlane dla odcinka z tunelem oraz części obwodnicy Kołbaskowo–Dołuje–Police (25,5 km) powinny być gotowe już niedługo. Umowy podpisano na początku grudnia 2022 r., a czas na ich przygotowanie to, odpowiednio, 15 i 13 miesięcy. Wartość całej inwestycji oszacowano na około 3,2 mld zł.
Najdłuższy tunel w Polsce na ważnej liście
Szczeciński oddział GDDKiA poinformował, że mimo wielu prowadzonych zadań, w poprzednim roku największym wyzwaniem było przygotowywanie dokumentacji właśnie dla zachodniego obejścia Szczecina w ciągu S6.
Przez cały 2023 r. trwały intensywne prace projektowe obejmujące zarówno odcinki drogowe, jak i również odcinek Police–Goleniów z tunelem pod Odrą o długości 5 km. Prace projektowe postępują zgodnie z harmonogramami – napisano w komunikacie, dodając, że na 2024 r. planowane jest złożenie wniosków o wydanie decyzji ZRID.
Budowa zachodniej obwodnicy Szczecina z najdłuższym tunelem w Polsce znajduje się na liście wartego 294,4 mld zł Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).
S6 z najdłuższym tunelem w Polsce. Źródło: GDDKiA
Najdłuższy tunel w Polsce i jednocześnie trzeci podwodny
Pierwszy podwodny tunel w Polsce zbudowano pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Ma 1377,5 m długości, drążony był przez TBM o imieniu Damroka. Szerokość tarczy wynosiła 12,6 m. Zadanie maszyny, ważącej 2200 ton i mierzącej 91 m, polegało na wybudowaniu dwóch równoległych nitek.
Drugi tego typu obiekt, przy czym jednorurowy, od kilku miesięcy funkcjonuje pod Świną w Świnoujściu. Ten tunel wydrążyła TBM Wyspiarka. To maszyna składającą się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Miała 105 m długości i tarczę skrawającą o średnicy ponad 13,4 m. Waga samej tarczy wyniosła 280 ton, a całej TBM – 3120 ton. Wyspiarka wydrążyła 1484 m, w tym 500 m pod wodą.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel w Polsce. To będą największe wyzwania
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.