Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel w Polsce. W tym roku kluczowy wniosek

Opublikowano: 05-01-2024 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Już w tym roku powinny zostać złożone wnioski o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy zachodniej obwodnicy Szczecina z najdłuższym tunelem w Polsce.


Kiedy powstanie najdłuższy tunel w Polsce? Fot. phokrates/Adobe Stock Kiedy powstanie najdłuższy tunel w Polsce? Fot. phokrates/Adobe Stock
  • Najdłuższy tunel w Polsce będzie mieć 5 km
  • Wykonawca projektu budowlanego pracuje już ponad rok
  • Tunel pobiegnie m.in. pod Odrą

Zachodnia obwodnica Szczecina powstanie w ciągu drogi ekspresowej S6, będzie budowana w dwóch odcinkach. Cała nowa trasa zacznie się na węźle Szczecin Zachód na wysokości Kołbaskowa, a skończy na węźle Goleniów Północ, który połączy S3 oraz S6. Najważniejsze dla poprowadzenia obejścia Szczecina jest przekroczenie Odry w Policach. Będzie to możliwie dzięki budowie dwunawowego tunelu. Podziemny obiekt to element długiego na 23,4 km odcinka Police–Goleniów.

Najdłuższy tunel w Polsce pod wieloma przeszkodami

Główną przeszkodą dla maszyny TBM będzie Odra, przy czym obiekt poprowadzony zostanie także pod infrastrukturą przemysłową w Policach (zakłady chemiczne, port), linią kolejową oraz drogą wojewódzką. Cała podziemna przeprawa ma mieć 5 km, tym samym będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Zostanie wydrążony na głębokości około 8–10 m pod dnem Odry.

Planowany najdłuższy tunel w Polsce. Źródło: GDDKiA Planowany najdłuższy tunel w Polsce. Źródło: GDDKiA

Zgodnie z wybranym wariantem, zacznie się tuż za węzłem Police w rejonie przecięcia ulic Piotra i Pawła oraz Kuźnickiej przy zakładach chemicznych, a skończy w rejonie miejscowości Święta. Jedynie do wykonania odcinków wjazdowych i wyjazdowych wykorzystana ma być technologia ścian szczelinowych. Resztę zbuduje TBM – tego typu maszyny drążą tunel i jednocześnie układają betonowe pierścienie, tworzące jego obudowę.

Projekty budowlane dla odcinka z tunelem oraz części obwodnicy Kołbaskowo–Dołuje–Police (25,5 km) powinny być gotowe już niedługo. Umowy podpisano na początku grudnia 2022 r., a czas na ich przygotowanie to, odpowiednio, 15 i 13 miesięcy. Wartość całej inwestycji oszacowano na około 3,2 mld zł.

Najdłuższy tunel w Polsce na ważnej liście

Szczeciński oddział GDDKiA poinformował, że mimo wielu prowadzonych zadań, w poprzednim roku największym wyzwaniem było przygotowywanie dokumentacji właśnie dla zachodniego obejścia Szczecina w ciągu S6.

Przez cały 2023 r. trwały intensywne prace projektowe obejmujące zarówno odcinki drogowe, jak i również odcinek Police–Goleniów z tunelem pod Odrą o długości 5 km. Prace projektowe postępują zgodnie z harmonogramami – napisano w komunikacie, dodając, że na 2024 r. planowane jest złożenie wniosków o wydanie decyzji ZRID.

Budowa zachodniej obwodnicy Szczecina z najdłuższym tunelem w Polsce znajduje się na liście wartego 294,4 mld zł Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

S6 z najdłuższym tunelem w Polsce. Źródło: GDDKiA S6 z najdłuższym tunelem w Polsce. Źródło: GDDKiA

Najdłuższy tunel w Polsce i jednocześnie trzeci podwodny

Pierwszy podwodny tunel w Polsce zbudowano pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Ma 1377,5 m długości, drążony był przez TBM o imieniu Damroka. Szerokość tarczy wynosiła 12,6 m. Zadanie maszyny, ważącej 2200 ton i mierzącej 91 m, polegało na wybudowaniu dwóch równoległych nitek.

Drugi tego typu obiekt, przy czym jednorurowy, od kilku miesięcy funkcjonuje pod Świną w Świnoujściu. Ten tunel wydrążyła TBM Wyspiarka. To maszyna składającą się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Miała 105 m długości i tarczę skrawającą o średnicy ponad 13,4 m. Waga samej tarczy wyniosła 280 ton, a całej TBM – 3120 ton. Wyspiarka wydrążyła 1484 m, w tym 500 m pod wodą.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel w Polsce. To będą największe wyzwania

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!