Partnerzy portalu

PKP Polskie Linie Kolejowe z rekordową stratą ze 2023 r.

Opublikowano: 29-04-2024 Źródło: PKP PLK

Zakończyło się badanie sprawozdania finansowego PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) przez audytora. Spółka odnotowała stratę netto w kwocie 937 mln zł. To ogromny spadek po zysku netto w wysokości 173 mln zł w 2022 r.


PKP PLK w 2023 r. miała stratę netto w wysokości 937 mln zł. Fot. PKP PLK PKP PLK w 2023 r. miała stratę netto w wysokości 937 mln zł. Fot. PKP PLK

Znaczące pogorszenie wyniku było spowodowane koniecznością uwzględnienia kosztów związanych z roszczeniami inwestycyjnymi. Ich wartość w 2023 r. wyniosła około 1 mld zł, przede wszystkim z tytułu roszczeń zgłoszonych przez wykonawców w 2022 r. i wcześniej. Jak informuje PKP PLK, te koszty nie były dotąd uwzględniane w wynikach finansowych w latach poprzednich. Łączna wartość roszczeń wykonawców aktualnie przekracza 7 mld zł.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Jestem zaskoczony poziomem straty w 2023 r. Ujawniona wartość roszczeń wykonawców robót inwestycyjnych i ryzyko ich zapłaty spowodowały najgorszy wynik spółki od 2005 r. Skarb Państwa oczekuje od PKP PLK wyniku finansowego w okolicach zera, a w poprzednim roku została wypracowana ogromna strata – podsumował Piotr Wyborski, prezes PKP PLK.

Przeczytaj także: Rail Baltica – nad linią do Białegostoku otwarto prawie wszystkie wiadukty

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.