• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica – nad linią do Białegostoku otwarto prawie wszystkie wiadukty

Opublikowano: 23-04-2024 Źródło: PKP PLK

Większość dwupoziomowych skrzyżowań dróg z torami na linii Rail Baltica w woj. podlaskim jest już dostępna dla pojazdów, pieszych i rowerzystów. Dwa ostatnio oddano do użytku w miejscowościach Dąbrowa-Łazy i Szepietowo-Janówka. Te inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych pochłonęły 44,7 mln zł.


Wiadukt w Dąbrowie-Łazach. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Wiadukt w Dąbrowie-Łazach. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Po otwarciu dwóch kolejnych wiaduktów, wszystkie takie obiekty są już dostępne na linii Rail Baltica od Czyżewa do Łap. Na podlaskim odcinku tego szlaku oddano 22 z 25 bezkolizyjnych skrzyżowań. Kończy się czas przejazdów w poziomie szyn.

Pochylnie przy wiadukcie w Dąbrowie-Łazach. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Pochylnie przy wiadukcie w Dąbrowie-Łazach. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Wiadukt w Dąbrowie-Łazach o długości 80 m (z drogami dojazdowymi to 900 m) ma jedną dwupasową jezdnię i ciąg pieszo-rowerowy. Obiekt wybudowano w pobliżu przystanku kolejowego, do którego prowadzą schody i pochylnie. Wartość zadania wyniosła 24,7 mln zł.

Drogi w pobliżu wiaduktu. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Drogi w pobliżu wiaduktu. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

W sąsiedztwie wsi Szepietowo-Janówka powstał wiadukt drogowy nad szlakiem Rail Baltica. Wraz z dojazdami liczy 1100 m. Poza przeprawą wykonano nowe odcinki dróg lokalnych równolegle do torów. Koszt robót to 20 mln zł.

Wiadukt w pobliżu wsi Szepietowo-Janówka. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Wiadukt w pobliżu wsi Szepietowo-Janówka. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Z 25 bezkolizyjnych skrzyżowań dla pojazdów w budowie są wiadukt nad linią kolejową w Trypuciach i tunele pod torami w Łapach i Baciutach. Dla pieszych i rowerzystów dodatkowo przeznaczono 14 przejść podziemnych, głównie przy stacjach i przystankach.

Droga dojazdowa do wiaduktu. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Droga dojazdowa do wiaduktu. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Dwupoziomowe przeprawy są niezbędne ze względu na prędkość pociągów. A ta wyniesie na linii Rail Baltica Czyżew–Białystok do 200 km/godz. Likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych usprawnia ruch drogowy i kolejowy, zwiększa też bezpieczeństwo.

Droga na wiadukcie Szepietowo-Janówka nad Rail Baltica. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Droga na wiadukcie Szepietowo-Janówka nad Rail Baltica. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Modernizacja linii E75 Czyżew–Białystok to inwestycja o wartości 3,4 mld zł. Wszystkie prace zakończą się w tym roku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Przeczytaj także: Warszawa – dwa tunele i wiadukt zastąpią przejazdy przez tory

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia