Partnerzy portalu

Małopolska. Znamy ofert na budowę obwodnicy Zatora. Nowe technologie

Opublikowano: 04-07-2024 Źródło: GDDKiA

Otwarto oferty na budowę obwodnicy Zatora w ciągu DK28. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA) wcześniej przeprowadziła dialog konkurencyjny z sześcioma firmami, z których wyłoniono trzy. Wynikało to z wymogu opracowania dokumentacji z zastosowaniem innowacyjnego systemu BIM.


W projekcie budowy obwodnicy Zatora zostanie użyta metoda BIM. Źródło: GDDKiA W projekcie budowy obwodnicy Zatora zostanie użyta metoda BIM. Źródło: GDDKiA

W 2023 r. podczas dialogu konkurencyjnego GDDKIA rozmawiała z sześcioma firmami, z których wybrano trzy do dialogu ostatecznego.

Oferty kandydatów:

  • Mostostal Warszawa – 67,39 mln zł,
  • Skanska – 78,62 mln zł,
  • konsorcjum Strabag Infrastruktura Południe (lider) i Strabag – 76 ,17 mln zł.

Wszystkie propozycje mieszczą się w budżecie przeznaczonym na budowę obwodnicy Zatora w ciągu DK28. GDDKiA analizuje złożone propozycje.

Kryteria wyboru wykonawcy to:

  • zastosowany zakres BIM – 40 pkt,
  • cena – 35 pkt,
  • przedłużenie okresu gwarancji jakości – 20 pkt,
  • zagospodarowanie na placu budowy destruktu asfaltowego – 5 pkt.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Obwodnica osiągnie długość 2,1 km. Ominie centrum Zatora po zachodniej stronie miasta. Zostanie poprowadzona od skrzyżowania DK44 i DW781 (ul. 1-go Maja) do DK28 (ul. Wadowicka). Będzie jednojezdniową trasą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Zostaną rozbudowane odcinki innych dróg. To m.in. DK28 (ul. Wadowicka) i DW781 (ul. Gen. Sikorskiego). Tereny przyległe do obwodnicy obsłużą dobudowane drogi gminne. Pod nową drogą będą dwa przejścia podziemne dla pieszych i rowerzystów.

Prace budowlane zaplanowano na lata 2024–2027.

Przeczytaj także: Świętokrzyskie. Rusza budowa obwodnicy Morawicy z 500-metrową estakadą

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!