Partnerzy portalu

Świętokrzyskie. Rusza budowa obwodnicy Morawicy z 500-metrową estakadą

Opublikowano: 01-07-2024 Źródło: GDDKiA

Wojewoda świętokrzyski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drugiego odcinka obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu drogi krajowej nr 73.


Obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej. Odcinek w użytkowaniu. Fot. GDDKiA Obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej. Odcinek w użytkowaniu. Fot. GDDKiA

Obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie mieć długość 4,4 km. Pobiegnie nowym śladem i stanie się przedłużeniem wcześniej wybudowanej drogi obwodowej w ciągu DK73. Tu także powstanie dwujezdniowa trasa klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) omijająca od wschodu obie miejscowości. Na włączeniach odcinka do istniejącej szosy powstaną ronda.

Na obwodnicy powstanie kilka obiektów inżynieryjnych. To przede wszystkim licząca 500 m estakada nad Czarną Nidą z przejściem dla zwierząt. Będzie najdłuższa w woj. świętokrzyskim. Druga, o długości 350 m (także z przejściem dla zwierząt) znajdzie się nad rzeką Morawką. Nad potokiem Łabędziów zaplanowano most, a na skrzyżowaniu z drogą powiatową w Łabędziowie wiadukt i przejście podziemne dla pieszych.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Przed rozpoczęciem prac przeprowadzono wycinki drzew i krzewów, badania archeologiczne i geologiczne.

Wykonawcą zadania za 214,9 mln zł jest konsorcjum firm Fabe Polska, SP Sine Midas Stroy i Dampak. Roboty budowlane mają zakończyć się w II połowie 2026 r.

Wraz z oddanym w 2022 r. pierwszym odcinkiem obwodnicy, cała trasa będzie liczyć 8,5 km. Poprawią się warunki jazdy na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym fragmencie DK73, która łączy Kielce, Busko-Zdrój i Tarnów. Skróci się czas przejazdów tranzytowych i dojazdów do Kielc oraz okolicznych miejscowości.

Przeczytaj także: Wschodnia Obwodnica Warszawy. Wkrótce minie sześć lat czekania

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia