Na stacji Warszawa Zachodnia prowadzone są ostatnie prace torowe. To szlifowanie szyn dla wyrównanie ich powierzchni. Podczas modernizacji wybudowano 31 km torów. Odpowiednio przygotowane torowiska pozwolą na cichsze przejazdy pociągów.
Maszyna Harsco na torze stacji Warszawa Zachodnia. Fot. Karol Dulęba, Budimex
Wymiana 31 km torów jest jednym z elementów modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Szlifowanie rozpoczęło się w połowie lipca i potrwa do końca sierpnia. Prace prowadzone są nocami, by zminimalizować ich wpływ na ruch pociągów.
Podczas robót wykorzystywana są specjalne maszyny. To szlifierka do szyn HARSCO RGH10C2-49 o masie 44 toni długości 13,4 m, a także dwie dwudrogowe szlifierki Möser Ro-V 149.3, każda ważąca 6,5 tony i długa na 4,85 m.
Prace polegają na badaniu powierzchni szyn i szlifowaniu ich odpowiednimi kamieniami ściernymi. W ten sposób nadaje im kształt i usuwa wady. Nacisk i kąt pracy określane są z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. Prace przeprowadzono już na 11 km torów z planowanych 31 km.
Dwodrogowa szliferka do szyn. Fot. Karol Dulęba, Budimex
Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia to jedna z największych inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych. Ma ułatwić podróżowanie, podnieść jego komfort i połączyć komunikację kolejową z miejską.
Szlifowanie szyn realizowane są w ramach projektu „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia” o wartości 2 mld zł netto. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Lotnisko Katowice. Rusza kolejna duża inwestycja
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.