Partnerzy portalu

Dziesiąta farma wiatrowa Tauronu gotowa. Ma moc 30 MW

Opublikowano: 28-10-2022 Źródło: Tauron

Zakończyły się prace budowlane farmy wiatrowej Piotrków. Instalacja o mocy 30 MW jest 10 takim obiektem spółki Tauron. Łączna moc wiatraków firmy przekroczyła 400 MW.


Zakończyła się budowa farmy wiatrowej Piotrków o mocy 30 MW. Fot. Tauron Zakończyła się budowa farmy wiatrowej Piotrków o mocy 30 MW. Fot. Tauron

Elektrownię wiatrową postawiono w woj. łódzkim, w odległości 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego. 15 wiatraków z turbinami o mocy 2 MW każdy znajduje się na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica.

Zakładana produkcja roczna energii elektrycznej przekroczy 90 GWh. Taka ilość wytworzona w energetycznych blokach węglowych przyniosłaby emisję CO2 na poziomie 76,6 tys. ton. Farma wiatrowa nie wyśle w atmosferę gazów cieplarnianych. Prądu wystarczy dla 35 tys. gospodarstw domowych.

Roboty na terenie farmy wiatrowej ruszyły na początku 2021 r. i wykonano je w zakładanym terminie. Realizacją przedsięwzięcia zajmowała się spółka Tauron Zielona Energia powołana do budowy i rozwoju projektów odnawialnych źródeł energii (OZE).

Fot. Tauron Fot. Tauron

Wyzwaniem logistycznym był transport komponentów z Portu Gdynia. Pojedyncze śmigło wiatraka waży 8,2 tony, ma długość 54 m, zaś po zmontowaniu średnica rotora wynosi około 110 m. Sama gondola, do której montuje się łopaty wirnika waży około 70 ton – czytamy w komunikacie.

Katowicki koncern aktualnie ma 10 farm wiatrowych: Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. To 182 wiatraki z turbinami o łącznej mocy 410 MW. Po wybudowaniu kolejnej elektrowni wiatrowej Mierzym w woj. zachodniopomorskim przybędzie dodatkowych 60 MW. Kolejne 20 MW zapewni farma w Nowej Brzeźnicy w woj. łódzkim. Będzie mieć dziewięć wiatraków, a każdy o mocy 2,2 MW.

Przeczytaj także: RWE chce zbudować na Bałtyku morskie farmy wiatrowe o mocy 7,8 GW

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia