Partnerzy portalu

Unieważniono przetarg na kablowe połączenie podmorskie Polski i Litwy

Opublikowano: 04-05-2023 Źródło: Litgrid, PSE

Spółka Litgrid, litewski operator systemu przesyłowego, unieważniła przetarg na budowę Harmony Link, podmorskiego kabla łączącego Polskę i Litwę. Z tego powodu Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zakończyły postępowanie na wykonanie stacji konwerterowych w ramach tego projektu.


Kabel podmorski. Fot. ilustr. harmonylink.eu Kabel podmorski. Fot. ilustr. harmonylink.eu
  • Ceny ofertowe 2,5-krotnie przekroczyły budżet
  • Tak wysokie koszty niwelują korzyści z podmorskiego połączenia kablowego
  • Prąd wciąż będzie przesyłany mostem elektroenergetycznym LitPol Link

Koszty przewyższają korzyści

Wartość ofert przekroczyła 1,6 mld euro przy zakładanym budżecie 680 mln euro. Operatorzy nie zamierzają zwiększać środków na realizację projektu Harmony Link, planują natomiast powtórzenie przetargów.

Jak informuje Litgrid, handel energią elektryczną między Polską i Litwą będzie wciąż prowadzony połączeniem LitPol Link. Planowany kabel podmorski prądu stałego ma mieć 330 km długości i moc 700 MW. Jednak kwoty ofertowe przekroczyły budżet 2,5-krotnie, dlatego postępowania zakończono bez rozstrzygnięcia. Według litewskiego operatora sieci przesyłowych tak wysokie kwoty są wyższe od korzyści, które przyniosłaby budowa połączenia.


Wzrost cen i zmiana planu projektu

Plan przedsięwzięcia ma być zmieniony tak, by stworzyć warunki do większej konkurencji między dostawcami i obniżenia kosztów realizacji. Naszym celem jest zapewnienie zrównoważonego i sprawiedliwego wykorzystania środków oraz ochrona litewskich użytkowników przed dodatkowymi kosztami, dlatego dostosujemy plan wdrożenia Harmony Link, maksymalnie obniżając cenę połączenia. W rezultacie prawdopodobne jest, że projekt zostanie zrealizowany nieco później niż planowano, ale to nie zmienia naszych planów dotyczących synchronizacji z sieciami Europy kontynentalnej – jesteśmy gotowi zrobić to już w 2024 r. – mówi Rokas Masiulis, CEO Litgrid.

Mapa Harmony Link. Źródło: PSE Mapa Harmony Link. Źródło: PSE

Dodaje, że kryzys energetyczny, agresja Rosji na Ukrainę i potrzeba produkcji zielonej energii elektrycznej, w tym z morskich farm wiatrowych zwiększyły zapotrzebowanie na kable. Dodatkowo, znacznie skrócono czas realizacji takich przedsięwzięć, co doprowadziło do znaczącego wzrostu ich cen.

Zamówienia dla większej grupy przedsiębiorstw

Kolejne zamówienia zostaną podzielone na mniejsze zadania, by zwiększyć grupę potencjalnych dostawców. Czas realizacji inwestycji będzie przedłużony, co umożliwi pozyskanie producentów sprzętu i wykonawców robót budowlanych, którzy ze względu na terminy lub inne warunki nie brali udziału w przetargach. Trwają też rozmowy z Komisją Europejską i innymi instytucjami dotyczące zwiększenia współfinansowania inwestycji.

Nowe zamówienia mają zostać ogłoszone w 2024 r. Harmony Link połączy stacje elektroenergetyczne Darbėnai w powiecie Kretinga na Litwie i Żarnowiec w woj. pomorskim w Polsce. Prace przygotowawcze do budowy połączenia trwają od początku 2019 r.

W kwietniu Litgrid przetestował z sukcesem działanie sieci przesyłowych po odłączeniu od rosyjskiego systemu IPS/UPS (odcięto Łotwę, Białoruś i obwód kaliningradzki). Dostawy prądu z elektrowni litewskich, polskich oraz szwedzkich odbywały się płynnie i bez zakłóceń.

Przeczytaj także: Otwarto farmy fotowoltaiczne na Mazurach i w Wielkopolsce. Łącznie 87 MW

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!