Partnerzy portalu

PGE – modernizacja drugiej w kraju elektrowni szczytowo-pompowej

Opublikowano: 07-06-2024 Źródło: PGE Energia Odnawialna

Rozpoczęła się modernizacja Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. W ramach inwestycji spółki PGE Energia Odnawialna prowadzony jest remont zbiornika górnego. Obiekt odstawiono, wróci do eksploatacji 30 września 2024 r.


Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar. Fot. PGE Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar. Fot. PGE

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar jest drugą pod względem mocy siłownią szczytowo-pompową (540 MW). Pierwsza znajduje się w Żarnowcu o mocy 716 MW. Jest też jedyną w Polsce elektrownią podziemną. Jako zbiornik dolny wykorzystuje Jezioro Międzybrodzkie z zaporą w Międzybrodziu Bialskim. Górny jest sztuczny, wybudowano go na szczycie Góry Żar.

Zbiornik górny elektrowni Porąbka-Żar. Fot. PGE Zbiornik górny elektrowni Porąbka-Żar. Fot. PGE

Rozpoczęła się jej modernizacja. Inwestycja spółki PGE Energia Odnawialna obejmuje remont zbiornika głównego i modernizację części technologicznej – wymianę czterech turbozespołów i instalacji towarzyszących.

Remont zbiornika górnego elektrowni wiąże się z jego opróżnieniem i odstawieniem elektrowni od 1 maja do 30 września 2024 r. Aktualnie prowadzone jest frezowanie jego skarp i dna, wykonywane warstwy drenażowa i szczelna. Modernizację przechodzą tor wodny oraz ujęcia wody górne i dolne. Trwa remont rozdzielni 220 kV. Siłownia pod koniec września zostanie przywrócona do eksploatacji.

Zbiornik dolny elektrowni Porąbka-Żar. Fot. PGE Zbiornik dolny elektrowni Porąbka-Żar. Fot. PGE

W październiku rozpocznie się wymiana turbozespołów. Zaplanowano ją, tak by zawsze trzy generowały prąd. Efektem modernizacji będzie zwiększenie sprawności i efektywności operacyjności elektrowni szczytowo-pompowej dzięki możliwości długotrwałej pracy w trybie kompensacyjnym, co jest istotne dla potrzeb bilansowania popytu i podaży energii elektrycznej na rynku.

Przeczytaj także: PGE ogłosi przetarg na budowę największego magazynu energii w Europie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!