Spółka Centralny Port Komunikacyjny ma pozwolenia na budowę dwóch linii wysokiego napięcia. Inwestycje umożliwią przeprowadzenie robót budowlanych związanych z realizacją lotniska, które ma zostać otwarte w 2032 r.

Pozwolenia dotyczą budowy linii o napięciu 110 kV i 220 kV poza terenem projektowanego lotniska. Zastąpią odcinki istniejącej sieci przesyłowej znajdującej się na terenie przyszłej budowy. Zadanie jest jednym z pierwszych etapów prowadzących do stworzenia zasilania dla portu lotniczego.
Linie zaprojektuje i wybuduje spółka Enprom. Roboty budowlane rozpoczną się na przełomie II i III kwartału 2025 r. Pozwolenia na budowę wydał wojewoda mazowiecki po analizie wniosków złożonych przez spółkę. Realizacja przedsięwzięcia doprowadzi do usunięcia kolizji z napowietrznymi liniami 110 i 220 kV należącymi do firm PGE Dystrybucja i Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
W projekcie założono, że najpierw zostaną wybudowane nowe linie poza obszarem lotniska. Wraz z przebudową odcinka 110 kV powstanie główny punkt zasilający (GPZ), z którego będzie dostarczana energia elektryczna na potrzeby lotniska CPK. Następnie spółka złoży wniosek o pozwolenie na rozbiórkę istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej.
Decyzję lokalizacyjną dla budowy linii wysokiego napięcia wydano w sierpniu 2024 r.
Lotnisko będzie wyposażone w zdublowane systemy zasilania obsługiwane przez dwa niezależne GPZ. W razie awarii lub sabotażu jednego, port lotniczy będzie korzystać z drugiego.
Przeczytaj także: CPK. Duży kontrakt na drogi wokół lotniska. 90 km, 2,2 mld zł

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.