• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

HEADS: maszyny i urządzenia wiertnicze w praktyce

Opublikowano: 31.08.2020
polska , 31.08.2020

Firma HEADS zorganizowała dni otwarte, podczas których zaprezentowała urządzenia wykorzystywane do realizacji procesów wiertniczych, takie jak wiertnica horyzontalna MT17 Powerdrill produkcji AT-Boretec, mobilny system odzysku płuczki RU300M, system lokalizacji Falcon F5, wielofunkcyjne urządzenie Dingo TX1000 czy koparkę łańcuchową TRX26 produkcji TORO. Uczestnicy zapoznali się z ich praktycznym działaniem, mieli też okazję zwiedzić zakład produkcji wysoko aktywowanego bentonitu.

Impreza ta odbyła się w Strykowie (woj. łódzkie) 11 sierpnia 2020 r., w malowniczym miejscu nad zalewem wśród lasów. Z kolei dwa dni później pokazy zorganizowano w Korzeniowie (woj. podkarpackie), na terenie zakładu produkcyjnego bentonity – Hekobentonity.

W trakcie dni otwartych prowadzonych przez pracowników firmy HEADS, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z pracą i obsługą systemu wiertniczego z zamkniętym obiegiem płynu wiertniczego, począwszy od wiertnicy, systemu sporządzania i kondycjonowania płynu wiertniczego, przez system odzysku płuczki, aż po wywóz urobku. Była to m.in. okazja do tego, by na żywo zobaczyć i przetestować kompaktową wiertnicę horyzontalną AT-Boretec MT17 Powerdrill wyposażoną w silnik o mocy 115 kW i wydajną pompę bentonitową (400 l/min) umożliwiającą wykonanie wierceń horyzontalnych o długości do 300 m.

Organizatorzy zaprezentowali też działanie systemu odzysku płuczki wiertniczej z systemem mieszania zabudowanym na zautomatyzowanym kontenerze AT Boretec. Pokazali też alternatywne rozwiązanie – mniejszy, mobilny system odzysku płuczki wiertniczej HEADS RU300M. Oczyszczanie płynu wiertniczego i kontrola zawartości fazy stałej to podstawowe czynniki umożliwiające bezpieczne prowadzenie prac wiertniczych. Przedstawione systemy pozwalają m.in. na skuteczną kontrolę kosztów przygotowania i obróbki płuczki wiertniczej, utylizacji odpadów wiertniczych czy stanu technicznego otworu.

Nawigację podczas pokazowego przewiertu prowadzono w oparciu o system lokalizacji DCI Falcon F5 z technologią minimalizującą efekty aktywnych zakłóceń dzięki szerokopasmowemu nadajnikowi pracującym w zakresie częstotliwości od 4,5 kHz do 45 kHz z wbudowaną opcją monitorowania ciśnienia cieczy.

Podczas obu wydarzeń można było zapoznać się z działaniem innowacyjnej maszyny wielofunkcyjnej Toro Dingo TX1000 – lekkiej i zwrotnej, o nominalnej ładowności 454 kg. Intuicyjny system sterowania, stosowany wyłącznie w tej maszynie, ułatwia użytkownikowi podnoszenie i opuszczanie ramion ładowarki i operowanie czerpakiem. Uczestnicy wydarzeń mogli śledzić, jak Toro Dingo radzi sobie z wywozem urobku po recyklingu, a także samodzielnie sprawdzić jego możliwości.

Kolejnym ciekawym urządzeniem była koparka łańcuchowa Toro TRX-26 z napędem gąsienicowym. Prosta w obsłudze, stabilna dzięki obniżonemu środkowi ciężkości i z szerokim śladem (nie zostawia kolein); jest zwrotna, a przy tym nie uszkadza darniny. Można ją wykorzystywać w każdym terenie.

Pokazom towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowano całą gamę osprzętu wiertniczego takich producentów jak AT-Boretec oraz Railhead Underground. Szczególne zainteresowanie wzbudzał innowacyjny system montażu narzędzia wiercącego przy pomocy klina oraz śrub. Klin znacznie podnosi wytrzymałość połączenia i zmniejsza ryzyko urwania narzędzia w otworze. Uczestnicy spotkania w Korzeniowie mieli też okazję zapoznać się z działaniem nowoczesnej linii do produkcji bentonitu. O tajnikach produkcji bentonitów opowiadał Jacek Jaworski, prezes spółki HEKOBENTONITY. Bentonity są wykorzystywane w pracach wiertniczych, geotechnicznych, w rolnictwie czy do oczyszczania ścieków.

Podczas obu spotkań można było samodzielnie wypróbować wszystkie prezentowane urządzenia i narzędzia wiertnicze. Wydarzenia odbywały się w niezwykle miłej atmosferze, która sprzyjała rozmowom, szczególnie podczas biesiady grillowej.

Przeczytaj także: Projektowanie i realizacja projektów HDD