• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Z czego Mieszko I budował umocnienia brzegowe?

Opublikowano: 12.08.2020
Lednica , 12.08.2020

Z czego budowano umocnienia brzegowe w czasach panowania Mieszka I? To tylko jedno z pytań, na które odpowiedź znaleźli archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy od wielu lat badają jezioro Lednica. Pierwsze podwodne odkrycia na tym akwenie zanotowano w latach 50. XX w., ale dopiero w latach 80. rozpoczęto systematyczne badania. Od tamtego czasu zbadano fragmenty mostów z czasów Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego, odnaleziono kilka łodzi jednopiennych, zgromadzono najliczniejszą kolekcję uzbrojenia wczesnośredniowiecznego w Europie Środkowej. Od trzech lat archeologiczne prace toczą się przede wszystkim właśnie w rejonie mostów, prowadzących z wyspy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora. Pierwsza z tych przepraw datowana jest na X w., a druga – na przełom XIII i XIV w.

W tym sezonie badawczym w okolicach Ostrowa Lednickiego, w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej, wykonano podwodny wykop archeologiczny. Za najcenniejsze znaleziska uznano pozostałości umocnień brzegowych, które powstały najprawdopodobniej z solidnych belek dębowych. Jak poinformowano, chronologię jednej z nich udało się już określić metodą dendrochronologiczną. Drzewo do jej produkcji zostało ścięte w 980 r., czyli w trakcie panowania Mieszka I.

Poza tym w obecnym sezonie badawczym znaleziono też wiele innych cennych zabytków, głównie militarnych. To m.in. jednoręczny miecz z X w., na ten sam okres datowane są dwa topory, z których jeden jest bogato zdobiony. Do tego natrafiono na bełty do kuszy i groty strzał, topór ze świetnie zachowanym drzewcem oraz głowicę miecza z brązu – wszystko to datowane jest na XIII-XIV w.

Zobacz także: Pod zamkiem w Polsce odkryto wyjątkowy system jaskiń