• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej: ruszył transport kamienia ze Szwecji

Opublikowano: 26.01.2021
, 26.01.2021

Do powstającego na Mierzei Wiślanej portu zewnętrznego po raz pierwszy dotarł statek z ładunkiem kamienia hydrotechnicznego, który będzie wykorzystywany do budowy falochronów przy nowym kanale żeglugowym. Jednostka o imieniu Amanda przypłynęła z portu Flikvik w Szwecji, a na jej pokładzie znalazło się ponad 1650 ton kamienia. Do rozładunku wykorzystano specjalną koparkę z chwytakiem. W skład portu zewnętrznego wchodzą dwa budowane obecnie falochrony: zachodni ma już 240 m długości (docelowo będzie mieć 340 m); w przypadku wschodniego to odpowiednio 330 m i 1000 m. Tymczasowy port zewnętrzny nie był przewidziany w projekcie, ale jego powstanie znacznie usprawni dowóz materiałów. Łącznie w ramach prac związanych z przekopem Mierzei Wiślanej drogą morską do Polski trafi przynajmniej 140 tys. ton kamienia hydrotechnicznego (60-70 statków).

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami i uzgodnieniami dotyczącymi logistyki dostaw materiałów na budowę, wykonawca rozpoczął właśnie przyjmowanie ładunków od strony Zatoki Gdańskiej. Pierwszy statek został już rozładowany, czekamy na następne. Maksymalne wykorzystanie transportu wodnego, zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i Zalewu Wiślanego, redukuje wpływ budowy na ruch pomiędzy miejscowościami Mierzei Wiślanej – powiedział kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Tymczasowy obecnie port w przyszłości może mieć zmieniony charakter i służyć jednostkom wpływającym do kanału przez Mierzeję Wiślaną (obecnie przed skutkami złej pogody statki chronione są przez tymczasową groblę usypaną z kamienia).

Przekop przez Mierzeję Wiślaną to element pierwszego etapu budowy drogi wodnej Zatoka Gdańska–Zalew Wiślany. Ten etap zakończyć ma się w połowie 2022 r.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ