Partnerzy portalu

Górny Śląsk: rewitalizacja linii Toszek–Kędzierzyn-Koźle – zdjęcia

Opublikowano: 25.01.2021
polska , 25.01.2021

Skończyły się główne prace na linii kolejowej Toszek–Kędzierzyn-Koźle. Jeździ po niej więcej pociągów. Szlak od Toszka Północ do Starego Koźla to jedna z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) kosztowała 265 mln zł. Część wydatków pokryło dofinansowanie unijne.

Na szlaku Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Sławięcice–Stare Koźle wymieniono 40 km torów. Zamontowany został tzw. ciężki typ sieci, który zapewnia dobre warunki przejazdu pociągom towarowym. Płynną jazdę składów gwarantuje 30 nowych rozjazdów oraz przebudowa 45 obiektów inżynieryjnych, w tym pięć mostów i 12 wiaduktów.

Na odcinku Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki odbudowano drugi tor, a po 10 latach przywrócono kursy na linii 199 Rudziniec Gliwicki–Sławięcice. Między Kędzierzynem-Koźlem a Toszkiem jeździ dwa razy więcej pociągów niż rok temu. Zmodernizowana linia umożliwia transport towarów do granicy z Czechami w Chałupkach i granicy Białorusią w Małaszewiczach, a także do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni.

Przebudowano m.in. most nad Kanałem Kędzierzyńskim między Sławięcicami a Kędzierzynem-Koźlem (67 m) oraz przeprawę nad Kanałem Gliwickim i wiadukty kolejowe w Paczynie i Pisarzowicach koło Toszka. Wyremontowano 10 przejazdów kolejowo-drogowych, nastawnie w Toszku i Rudzińcu Gliwickim, zamontowano nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Wartość projektu „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle" to ponad 265 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie wszystkich prac do kwietnia 2021 r.

Zobacz także: Styczeń na budowie tunelu w Świnoujściu. Zobacz zdjęcia