Partnerzy portalu

Szybsze podróże kolejowe między Łodzią a Zduńską Wolą

Opublikowano: 30.08.2021
polska , 30.08.2021

Po modernizacji linii kolejowej Zduńska Wola–Łódź Kaliska podróże między tymi miastami skróciły się o jedną trzecią. Po nowych torach przejechało już ponad 8 tys. pociągów. Koszty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) wyniosły około 387 mln zł brutto.

W trakcie robót wymieniono 80 km torów i sieci trakcyjnej. Przebudowano i wyremontowano pięć wiaduktów i 12 mostów kolejowych, w tym przeprawę nad Nerem. Zamontowano urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a sześć nastawni nadzoruje przejazdy pociągów. Zmodernizowano też 34 przejazdy kolejowo-drogowe, na jednej trzeciej z nich zamontowano urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej.

W wyniku robót pociągi mogą rozpędzać się do maksymalnej prędkości 120 km/godz. Dzięki temu sprawniejsze stały się połączenia międzyregionalne do Krakowa, Poznania i Szczecina oraz na trasie Gdańsk–Bydgoszcz–Katowice i Warszawa–Wrocław przez Łódź. Poprawiły się kolejowe dojazdy do Łodzi od strony Sieradza, Zduńskiej Woli, Łasku i Pabianic. Na odcinku Zduńska Wola–Łódź Kaliska najszybsze składy jadą 28 min, przed modernizacją podróż trwała 45 min.

Przebudowano też stacje i przystanki w Zduńskiej Woli i Pabianicach. Zamontowano nowe, wyższe perony, wybudowano przejścia podziemne oraz windy. W Łasku powstał wyższy peron wyspowy, perony zmodernizowano też na przystanku Kolumna. Zmodernizowano siedem stacji i przystanków: Łódź Lublinek, Pabianice, Łask, Zduńska Wola, Chechło, Dobroń, Kolumna.

Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska–Zduńska Wola–Ostrów Wlkp., Etap I: Łódź Kaliska–Zduńska Wola” jest realizowany w formule projektuj i buduj. Całkowity koszt prac, współfinansowanych ze środków unijnych CEF „Łącząc Europę”, to niemal 387 mln zł brutto.

Zobacz także: Budowa mostu nad Odrą. Zastąpi przeprawę promową