Partnerzy portalu

Lepsze warunki przewozów towarowych między Śląskiem a Opolszczyzną

Opublikowano: 30.06.2021
polska , 30.06.2021

W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) na linii Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle wymieniono tory, sieć trakcyjną, odnowiono mosty i wiadukty. Poprawiły się warunki przejazdu dla przewoźników towarowych, zwiększyła dopuszczalna prędkość i przepustowość.

Szlak Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle należy do najważniejszych tras towarowych między województwami śląskim i opolskim. W wyniku modernizacji poprawiły się warunki transportu zarówno w kierunku portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni, jak i na południe do granicy z Czechami w Chałupkach oraz na wschód do granicy z Białorusią w Małaszewiczach.

W ramach zadania przebudowano 40 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty i wiadukty. Zmodernizowano niemal 70-metrowy most między Sławięcicami a Kędzierzynem-Koźlem, co usprawniło przejazdy pociągów nad Kanałem Kędzierzyńskim. Takie efekty przyniosły też przebudowy mostu nad Kanałem Gliwickim oraz wiaduktów kolejowych w Paczynie i Pisarzowicach koło Toszka. Wymieniono 55 km torów i sieci trakcyjnej. Zamontowano 31 rozjazdów wyposażonych w automatyczne napędy elektryczne. Zastosowano tzw. ciężki typ sieci trakcyjnej optymalizujący warunki przejazdu pociągów towarowych.

Zmodernizowano też urządzenia sterowania ruchem i wyremontowano 10 przejazdów kolejowo-drogowych. W Toszku i Rudzińcu Gliwickim przebudowano nastawnie. Po podniesieniu prędkości maksymalnej do 90 km/godz. skrócił się czas przewozów. Odbudowa drugiego toru między Toszkiem Północ a Rudzińcem Gliwickim zwiększyła przepustowość na trasie od Kędzierzyna-Koźla do Rudzińca Gliwickiego i Toszka Północ. Dodatkowo po 10 latach przywrócono do życia odcinek linii nr 199 Rudziniec Gliwicki–Sławięcice.

Podczas robót zastosowano materiały i rozwiązania, które ograniczają hałas i oddziaływanie kolei na środowisko.

Wartość projektu „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle" to około 260 mln zł. Projekt ma współfinansowanie unijne ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz także: Już ponad 600 m ma tunel drogowy w Świnoujściu