Rejestracja
Darmowa rejestracja umożliwia personalizację portalu
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Czechowicki węzeł kolejowy – co już zrobiono [zdjęcia]
W Czechowicach-Dziedzicach i Zabrzegu są już nowe perony, pociągi jeżdżą po wybudowanym moście nad Wisłą. Działa lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym.
Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) poprawi przepustowość linii kolejowych i zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Składy pasażerskie rozpędzą się do 160 km/godz., a towarowe do 120 km/godz.
Prace obejmują wymianę 47 km torów i 56 km sieci trakcyjnej oraz 119 rozjazdów, a także przebudowę 12 obiektów inżynieryjnych (mosty i wiadukty) i trzech przejazdów kolejowo-drogowych.
Na stacji Czechowice-Dziedzice jest nowy peron ułatwiający dostęp do pociągów. Wyposażono go w dwie wiaty: jedna jest nowa, a druga, zabytkowa, została odnowiona. Trwa przebudowa drugiego takiego obiektu (będzie otwarty w połowie 2023 r.). Jest przejście podziemne, zostanie wyposażone w windy. Postępuje wymiana toru.
Powstało lokalne centrum sterowania nadzorujące ruch pociągów na stacji Czechowice-Dziedzice, przystanku Zabrzeg oraz tzw. posterunkach odgałęźnych Most Wisła i Ochodza. Po zakończeniu robót dołączą do nich kolejne stacje oraz posterunki od Tychów do Zebrzydowic.
Między Goczałkowicami Zdrojem a Czechowicami pociągi jeżdżą nowym torem i mostem nad Wisłą. Na tej linii kolejowej w Zabrzegu są dwa nowe perony. Odnowiona łącznica pozwala na bezpośrednie połączenia między Goczałkowicami a Zabrzegiem.
Trwa układanie toru i sieci trakcyjnej między Goczałkowicami a Czechowicami. Montowane są urządzenia sterowania ruchem, a na przystanku Goczałkowice-Zdrój powstają perony. Te roboty mają się zakończyć w kwietniu 2023 r.
Cały projekt „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin–Katowice–Tychy–Czechowice-Dziedzice–Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła–Czechowice–Dziedzice–Zabrzeg” ma wartość 1,4 mld zł. Jest dofinansowany ze środków unijnych z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Wszystkie prace dobiegną końca do października 2023 r.
Zobacz także: Zakopianka: grunt skalisty i ciężki sprzęt na budowie górskiej drogi
pokaż miniaturki wszystkich zdjęć ukryj miniaturki wszystkich zdjęć
-
Pociąg na moście przez Wisłę. Fot. Eryk Mstowski/PKP PLK
-
Most nad Wisłą między Goczałkowicami Zdrojem a Czechowicami. Fot. Adam Roik/PKP PLK
-
Budowa peronu na przystanku Goczałkowice Zdrój. Fot. Adam Roik/PKP PLK
-
Stacja Czechowice-Dziedzice. Fot. Adam Roik/PKP PLK
-
Peron na stacji Czechowice-Dziedzice. Fot. Adam Roik/PKP PLK
-
Stacja Czechowice-Dziedzice. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
-
Przystanek Zabrzeg. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
-
Przystanek Zabrzeg. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
-
Przystanek Zabrzeg. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
-
Lokalne centrum sterowanie w Czechowicach-Dziedzicach. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
-
Lokalne centrum sterowanie w Czechowicach-Dziedzicach. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
-
Lokalne centrum sterowanie w Czechowicach-Dziedzicach. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.