• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Polski samolot solarny poleci na konkurs

Opublikowano: 14.07.2019
Kraków, Polska , 14.07.2019

Jak podały władze woj. małopolskiego, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie studenci Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) mieli okazję przedstawić swoje dzieło: model bezzałogowego samolotu zasilanego wyłącznie energią zieloną, bo słoneczną.

Projekt AGH Solar Plane ma na celu budowę bezzałogowego samolotu solarnego, który będzie w stanie przebyć w powietrzu trasę pomiędzy dwoma końcami kraju bez przerwania lotu Co ciekawe, loty takiego samolotu mogłyby odbywać się zarówno w dzień, co jest oczywiste, jak i w nocy, kiedy światła słonecznego brakuje. Byłoby to możliwe dzięki specjalnym panelom fotowoltaicznym, które nie tylko produkują energię, ale też ją magazynują.

Prace nad projektem podjęło łącznie 50 osób; konsultowano go nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Jak podkreślił wicemarszałek Tomasz Urynowicz, samolot solarny to fantastyczny przykład efektywnego połączenia najnowszych technologii z możliwościami, jakie dają odnawialne źródła energii. Serdecznie gratuluję sukcesu pomysłodawcom i konstruktorom – powiedział. To właśnie takie projekty, powstające z pasji i ciekawości, najlepiej przyczyniają się do budowania świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i poszanowania zasobów naturalnych. Na naszych oczach tworzy się przyszłość.

We wrześniu br. studenci z AGH wezmą udział w międzynarodowych zawodach solarnych „TÜBİTAK International Unmanned Aerial Vehicle Competition” w Stambule, w Turcji.

Przeczytaj także: Pierwszy w Polsce przelot samolotu elektrycznego