Partnerzy portalu

Koleje instalują oświetlenie LED. Już 37 tys. lamp – zdjęcia

Opublikowano: 24.03.2022
polska , 24.03.2022

Oświetlenie LED na peronach, w przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych zwiększa komfort pasażerów i bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Już 3 tys. obiektów wyposażono w 37 tys. opraw LED. Zapraszamy do galerii zdjęć.

PKP Polskie Linie Kolejowe dzięki wymianie lamp rtęciowych lub sodowych na LED zużywają o około 7400 MWh mniej energii elektrycznej rocznie i płacą mniej o 5,5 mln zł. To tyle ile konsumuje prawie 3 tys. gospodarstw domowych. Redukcja emisji CO2 przekracza 5300 ton na rok.

W 2021 r. tylko w ramach prac utrzymaniowych wymieniono ponad 1000 opraw m.in. na stacjach i przystankach: Warszawa Wschodnia, Warszawa Praga, Augustów, Poznań Wschód, Przeworsk, Lubliniec, Lewin Brzeski, Boguszów Gorce, Herby Stare i Stróże.

Oświetlenie LED jest też montowane podczas inwestycji. W 2021 r. pojawiła się na trasach Działdowo–Olsztyn, Poznań–Szczecin, Malbork–Kwidzyn, Poznań–Kluczbork, Białystok–Czeremcha, Czechowice-Dziedzice–Zabrzeg. Energooszczędne lampy są na stacjach Warszawa Główna, Warszawa Targówek, Wrocław Szczepin i Warszawa Gdańska (na kładkach).

Nowe oprawy mogą pracować przez około 12 lat, a sterowanie intensywnością światła przynosi dodatkowe oszczędności.

Zobacz także: DK47 Rdzawka–Nowy Targ: budowa mostów minęła półmetek