Pale przemieszczeniowe są ze względów ekonomicznych alternatywnie korzystnym rozwiązaniem na wzmacnianie podłoża gruntowego.
Fot. 1. Wzmocnienie podłoża gruntowego przy przebudowie DK52
Fot. 2. Palownica RG 16 podczas formowania kolumny FDP
Pale, wykonywane przy pomocy świdra przemieszczeniowego, to w Polsce jedna z młodszych metod wzmacniania gruntu. Mimo tego, technologia ta jest coraz chętniej wykorzystywana przez projektantów, szczególnie w przypadkach, gdy podłoże budują grunty organiczne, nasypy pochodzenia antropogenicznego, gliny, iły i pyły w stanie plastycznym i miękkoplastycznym, piaski drobne i pylaste w stanie luźnym. Metoda ta redukuje bardzo wyraźnie wartość osiadań podłoża i podnosi znacznie wartość współczynników stateczności globalnej podłoża gruntowego. Pale przemieszczeniowe zatem znajdują zastosowanie w zakresie wzmacniania gruntu, zarówno pod fundamenty obiektów kubaturowych jak również w budownictwie drogowym i mostowym. Uniwersalność tej technologii spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród wykonawców, jak i producentów sprzętu. Na rynku dostępne są świdry przemieszczeniowe o różnej konstrukcji i nazwie, jednak w wyniku ich zastosowania otrzymujemy betonowego pala o podobnej charakterystyce.
Fot. 3. Formowanie kolumny przemieszczeniowej FDP
PPI Gerhard Chrobok sp.j., rozszerzając zakres wykonywanych usług i poszukując alternatywnych, czy też efektywniejszych technologii, podjęło w zeszłym roku decyzję o zakupie kolejnej maszyny budowlanej. Tym razem palownicy BAUER RG 16T, wyposażonej między innymi w osprzęt pozwalający na wykonywanie pali przemieszczeniowych FDP. Podstawowym elementem maszyny jest świder przemieszczeniowy (fot. 4). Świder rozpychając istniejący grunt tworzy wolną przestrzeń, w którą następnie poprzez otwór w trzonie świdra, wpompowywana jest pod ciśnieniem mieszanka betonowa.
Fot. 4. Świder przemieszczeniowy
Główną zaletę tej technologii stanowi dogęszczenie gruntu na pobocznicy i pod podstawą pala uzyskane na skutek rozpychania ośrodka gruntowego, bez jego wydobywania na powierzchnię terenu. Dzięki temu również w tej metodzie nie ma potrzeby utylizacji zbędnego urobku i angażowania do tego dodatkowych maszyn i środków transportu. Pionowy nacisk na świder w trakcie wiercenia otworu w gruncie wynosi około 150 kN. Najczęściej stosowane średnice pali to 400-600 mm. Bieżąca kontrola dokładności robót palowych jest możliwa dzięki komputerowej rejestracji parametrów kolumny takich jak:
- średnica pala;
- długość pala;
- numer pala;
- parametry wiercenia;
- parametry betonowania;
- godzina i czas formowania pala.
Rys. 1. Kolejność czynności przy formowaniu pali FDP
Po krótkim, teoretycznym przybliżeniu technologii czas na praktykę. Niewątpliwie jednym z większych zadań inwestycyjnych, na którym PPI Chrobok sp.j. do tej pory wykonywało kolumny FDP jest "Przebudowa drogi krajowej nr 52". W tym przypadku pale wykonywano celem wzmocnienia podłoża gruntowego pod nasyp drogowy oraz pod mury oporowe. Na etapie projektu przetargowego zakładano wykonanie pali o długości 4-4,5 m. Natomiast po przeprowadzeniu dodatkowych badań geologicznych w bezpośrednim rejonie palowania, w którym wykazano zaleganie warstw gruntów stwarzających korzystne warunki geotechniczne (zwietrzeliny spoiste glin pylastych zwięzłych) na różnej głębokości tj. od 4,0 do 9,0 m p.p.t., zdecydowano w pewnych rejonach o wydłużeniu pali nawet do 9 m. Zatem wykonano pale o zróżnicowanej długości, przechodząc poprzez następujące warstwy: nasyp w stanie luźnym, namuły miękkoplastyczne, żwiry gliniaste i gliny pylaste plastyczne (IL = 0,45) - czyli ośrodek wymagający ulepszenia aż do stropu warstwy nośnej.
Rys. 2. Plan palowania − ETAP IIII
Łącznie, celem wzmocnienia gruntu słabonośnego, wykonano około 18 000 mb pali o średnicy 400 mm, a średnia wydajność jednego zespołu roboczego wyniosła 500 mb/dobę. Rozmieszczenie pali dla jednego z etapów wraz z kolejnością palowania i kierunkiem przejazdu palownicy przedstawia rys. 2.
Realizacja tego zakresu robót utwierdza nas w przekonaniu, że pale przemieszczeniowe są ze względów ekonomicznych alternatywnie korzystnym rozwiązaniem na wzmacnianie podłoża gruntowego i liczymy na rozpowszechnienie się technologii pali FDP wśród projektantów, inwestorów i wykonawców.
Pale przemieszczeniowe, znane również pod nazwą pali FDP (ang. Full Displacement Piles), pali SDP (ang. Soil Displacement Piles) lub kolumn CMC (Controled Modulus Column), to skuteczna i szybka technologia głębokich posadowień palowych różnego rodzaju budowli. Ich wykonanie polega na wkręceniu w grunt stalowej rury ze specjalną głowicą, która powoduje rozepchanie na boki gruntu w trakcie wiercenia.
Pale przemieszczeniowe stosowane są najczęściej w gruntach plastycznych, spoistych twardoplastycznych oraz w gruntach niespoistych mineralnych średniozagęszczonych. Technologia ta doskonale sprawdza się również w terenach zabudowanych ze względu na brak wibracji. Tego typu palowanie stanowi alternatywę dla wymiany gruntu przy głębokościach powyżej 5 m.
Pale przemieszczeniowe najczęściej stosuje się przy budowie:
- Budynków przemysłowych i komercyjnych;
- Obiektów infrastrukturalnych;
- Magazynów;
- Budynków mieszkalnych;
- Zbiorników i terminali magazynowych.
Dlaczego warto korzystać z technologii pali przemieszczeniowych? Oto kilka z powodów:
- Szybkość wykonania;
- Większa nośność, przy jednocześnie zmniejszonej średnicy pala;
- Mniejsze zużycie betonu w porównaniu do pali CFA;
- Czysty plac budowy;
- Duży zakres realizowanych średnic;
- Bardzo mała ilość urobku;
- Pozwala na posadowienie ciężkich obiektów na słabym, ściśliwym podłożu;
- Przenosi obciążenia z fundamentów na warstwy gruntów nośnych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.