Choć ubiegły rok był pełen wyzwań dla każdej z branż, rynek budowlany nie odnotował tak znaczących strat, jak inne sektory gospodarki. Dla firmy Keller Polska był to czas pełen ciężkiej (w obliczu pandemii), lecz satysfakcjonującej pracy, ciekawych projektów i szukania innowacyjnych rozwiązań – również tych kryzysowych, związanych z COVID-19. Był to rok, w trakcie którego przekonaliśmy się, że razem naprawdę możemy więcej – niezależnie od niesprzyjających okoliczności
Wyzwań nie brakuje
Każda firma budowlana w różny sposób doświadcza konsekwencji wywołanych przez rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Firma Keller Polska również musiała szybko dostosować się do panującej obecnie sytuacji, jednak po tak długim czasie funkcjonowania w warunkach pandemii możemy powiedzieć, że nie tylko udało nam się w pełni zaadaptować, ale że działamy tak samo sprawnie, jak przed nią.
Mimo pojawiających się w branży obaw o spowolnienie na rynku budowlanym, nie narzekamy na brak pracy. Wręcz przeciwnie, udało nam się zrealizować wiele ciekawych projektów i pozyskać nowe kontrakty.
Wybrane projekty
W obrębie pięciu oddziałów Keller Polska realizowane są dziesiątki projektów jednocześnie – cieszymy się, że inwestorzy obdarzają nas zaufaniem, a my możemy przyczyniać się do powstawania kolejnych potrzebnych obiektów infrastrukturalnych, kubaturowych i hydrotechnicznych.
S1/obejście Węgierskiej Górki
Trwa realizacja inwestycji obejmującej budowę drogi ekspresowej S1 (dawniej S69) Bielsko-Biała–Żywiec–Zwardoń, odcinek Przybędza–Milówka, czyli obejścia Węgierskiej Górki. Odcinek ten będzie miał 8,5 km długości i ma zapewnić bezpośrednie połączenie z drogami słowackimi na trasie Bielsko-Biała–granica polsko-słowacka (Zwardoń)–Svrcinovec (powiat Czadca, Słowacja).
Budowa tego ważnego szlaku komunikacyjnego nie mogłaby obyć się bez prac geotechnicznych i geoinżynieryjnych, firma Keller Polska została wykonawcą wzmocnienia konstrukcji obiektu.
Generalny wykonawca zlecił nam zaprojektowanie i wykonanie na odcinku 26 obiektów inżynieryjnych. Zakres zadania obejmuje opracowanie szczegółowych projektów technologicznych zabezpieczenia skarp głębokich wykopów i wysokich nasypów w bardzo trudnych warunkach gruntowych (z badań wynika, że jest to teren osuwiskowy) – i wykonanie ich. W ubiegłym roku wykonaliśmy m.in. pale VDW, stanowiące posadowienie murów oporowych.
Prace będą prowadzone do końca grudnia 2022 r.
Budowa tunelu w Świnoujściu
Prace związane z przygotowaniem placu budowy tunelu w Świnoujściu firma Keller rozpoczęła na początku czerwca 2020 r. W ramach realizacji projektu firmie powierzono zadania związane ze wzmocnieniem podłoża i uszczelnieniem dna wykopu – zdecydowano się wykorzystać metodę jet grouting – a także wykonanie bloków startowych i odbiorczych dla maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine).
Dlaczego zdecydowano się na jet grouting? Główną zaletą tej technologii jest to, iż pozwala na realizację zadań w praktycznie wszystkich rodzajach gruntu. Równie ważna jest możliwość kształtowania w podłożu elementów o złożonych kształtach i dowolnej długości, a także zróżnicowanym przeznaczeniu i usytuowaniu. Dodatkowo, przy zastosowaniu specjalistycznego i coraz bardziej zaawansowanego sprzętu, wykonywane mogą być coraz większe elementy. To z kolei przekłada się na efektywność, jakość, tempo oraz koszt wykonywanych robót.
Na północy polski realizujemy też takie projekty, jak poprawa dostępu kolejowego do portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie czy budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.
Działamy także w stolicy
Wspieramy doświadczeniem również budowę metra w Warszawie. Jednym z ciekawszych projektów, które obecnie realizujemy, jest wykonanie iniekcji kompensacyjnej Soilfrac stacji metra C21 w obrębie II linii, odcinka wschodniego-północnego.
Metoda ta polega na wtryskiwaniu w podłoże zaczynu cementowego w celu utworzenia oraz wypełnienia pęknięć, a następnie podniesienia leżących wyżej warstw podłoża i konstrukcji. Jej wykonanie jest konieczne w celu ustabilizowania i zmniejszenia osiadania konstrukcji. To technologia idealnie nadająca się do wykorzystania w ramach budowy metra, ponieważ można ją wykonać z szybów bądź tuneli, bez dostępu do podnoszonych budowli.
Dzięki nam budynki pną się do góry
W Bydgoszczy, przy ul. Fordońskiej, powstaje niezwykła inwestycja o nazwie Aura Towers. Docelowo będą to dwa budynki wielorodzinne o wysokości około 55 m oraz jeden niższy, około 30-metrowy, który stanie się aparthotelem. Pod wszystkimi budynkami zaprojektowane zostały dwie kondygnacje podziemne. Na potrzeby realizacji tej inwestycji zaprojektowaliśmy oraz wykonaliśmy ściany szczelinowe, tymczasową stalową konstrukcję rozparcia oraz pale fundamentowe CFA.
Pakiet tych technologii stanowi kompleksowe rozwiązanie geotechniczne, będące zarówno zabezpieczeniem stateczności ścian głębokiego wykopu, jak również fundamentem zespolonym dla zespołu budynków.
Uzupełnieniem zakresu naszych prac było przygotowanie platform roboczych, rozbiórek oraz wykonanie i utrzymanie systemu odwodnienia wykopu budowlanego w czasie trwania robót ziemnych, a także działania związane z realizacją prac konstrukcyjnych. A wszystko to w bardzo skomplikowanych warunkach geotechnicznych wraz z występowaniem wód podziemnych pod znacznym ciśnieniem i charakterystyce artezyjskiej.
Wzmacniamy i zabezpieczamy
Ważną częścią podejmowanych przez nas wyzwań jest wzmacnianie konstrukcji, na których budowane są linie kolejowe – w ubiegłym roku pracowaliśmy m.in. w obrębie linii E20 (Sochaczew–Żychlin) i E59 (Poznań–Rokietnica, Wronki–Słonice, Wronki–Krzyż) – a w ich ciągu wiadukty kolejowe.
Nasze portfolio obejmuje jednak nie tylko budownictwo infrastrukturalne i kubaturowe. Równie chętnie angażujemy się w projekty hydrotechniczne, takie jak budowa zbiorników retencyjnych. Bierzemy udział m.in. w realizacji inwestycji przeciwpowodziowej mającej za zadanie ograniczyć ryzyko powodziowe na terenie Kotliny Kłodzkiej. Budujemy dwa suche zbiorniki – w Szalejowie Górnym i Krosnowicach – które będą stanowiły zabezpieczenie dla tamtego regionu.
Bo w nas jest moc
Podejmowanie wyzwań i realizacja kolejnych kontraktów bardzo nas cieszą – ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasza drużyna. Podsumowując rok, nie możemy nie podkreślić, że jest nas w Keller NEE już ponad 600! Większość z nas pracuje w firmie Keller Polska, jednak sukcesywnie budujemy zespoły na Ukrainie, Łotwie i w Kazachstanie.
To w nas jest moc – dlatego mocnym postanowieniem na kolejny rok jest dla nas dalsza inwestycja w kadry, a zwłaszcza w podnoszenie kwalifikacji, również podczas wielu wydarzeń online czy konferencji.
Wierzymy, że w tym roku poradzimy sobie pomimo obecnej trudnej sytuacji – i że będziemy mogli zrealizować jeszcze więcej, w jeszcze większej liczbie miejsc, w jeszcze większej liczbie technologii. Razem zawsze możemy więcej!
Nasze technologie
Keller Polska wykorzystuje w ramach realizowanych projektów wiele różnych technologii. Poniżej najczęściej przez nas wykorzystywane rozwiązania.
PALE FUNDAMENTOWE
fundamenty głębokie są optymalnym rozwiązaniem w przypadku konieczności przeniesienia obciążenia na nośne podłoże przez wyżej zalegające grunty nienośne lub słabonośne. Ich zastosowanie polega na wykonaniu głębokich elementów konstrukcyjnych przenoszących obciążenie na nośne podłoże. Keller Polska ma w swojej ofercie pale przemieszczeniowe SDP i VDP, pale CFA, prefabrykowane oraz rurowe pale wbijane i wielkośrednicowe pale wiercone, a także mikropale.
DEEP SOIL MIXING
technika ta prowadzi do znacznej poprawy mechanicznych i fizycznych właściwości gruntu in-situ, który jest mieszany z cementem lub spoiwami wieloskładnikowymi i tworzy tzw. cementogrunt. Ustabilizowany w ten sposób grunt ma większą wytrzymałość, mniejszą przepuszczalność i mniejszą ściśliwość niż pierwotne podłoże.
JET GROUTING (Soilcrete®)
to sprawdzona i efektywna metoda iniekcji wysokociśnieniowej, wykorzystywana najczęściej do podchwytywania istniejących fundamentów oraz wykonywania poziomych przesłon przeciwfiltracyjnych, polegająca na wytworzeniu kolumn cementogruntowych. Ze względu na dostępność sprzętu o małym rozmiarze, technologię tę można wykorzystywać również w ograniczonych przestrzeniach, takich jak piwnice.
ŚCIANY SZCZELINOWE
idealne w obszarach zabudowanych oraz dla dużych głębokości posadowienia, gdzie wykonanie wykopu przestrzennego wiązałoby się z wydobyciem znacznie większej objętości urobku. Szczególnie przydatne dla głębokich wielokondygnacyjnych fundamentów, podziemnych stacji kolejowych, podejścia tuneli, pompowni itp.
KOLUMNY CSC®
metoda ta polega na wzmocnieniu podłoża przy użyciu betonowych kolumn przemieszczeniowych CSC® (Controlled Stiffness Column) charakteryzujących się stosunkowo wysokim modułem odkształcenia. Kolumny wykonywane są przez ściśliwe podłoże aż do warstw nośnych w celu zredukowania osiadania i zwiększenia nośności. Efektywność wzmocnienia zależy od relacji sztywności pomiędzy gruntem i kolumnami. Obciążenie od konstrukcji jest przenoszone na podłoże i kolumny poprzez warstwę transmisyjną lub sztywny fundament.
TECHNOLOGIE VIBRO
takie jak wibroflotacja i wibrowymiana, pozwalają na poprawę parametrów podłoża gruntowego poprzez zastosowanie wibratorów wgłębnych wynalezionych przez firmę Keller w latach 30. XX w. Wibroflotacja stosowana jest gruntach niespoistych, a dogęszczony wibracjami grunt uzupełnia się od góry. Wibrowymiana stosowana jest do poprawy stanu gruntów spoistych i niespoistych za pomocą wibratorów z rdzeniowym podawaniem kruszywa od dołu.
MIKROPALE I KOTWY
mikropale iniekcyjne najczęściej wykonywane są z samowiercących systemowych żerdzi stalowych otoczonych zaczynem cementowym. Mikro- w nazwie związane jest ze stosunkową małą średnicą wykonanego elementu w porównaniu do jego długości.
Aktywne kotwy gruntowe mają za zadanie przenieść obciążenia rozciągające. Kotwy składają się z głowicy, długości wolnej i długości aktywnej. Wolna długość pozwala na odsunięcie części aktywnej poza klin odłamu wykopu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.