Prace fundamentowe, prowadzone w ramach rewitalizacji budynku wpisanego do rejestru zabytków, to spore wyzwanie. Przekonał się o tym generalny wykonawca inwestycji, prowadzonej obecnie w Warszawie, gdzie modernizacji i rozbudowie poddawany jest budynek dawnych koszar carskich, który już wkrótce stanie się obiektem użyteczności publicznej. Zastosowanie metody tradycyjnej, będącej pierwotnym wyborem wykonawcy, okazało się nieskuteczne. Konieczne było zaangażowanie specjalistów w zakresie fundamentowania, którzy poradzili sobie z tym problemem, sięgając po technologię Jet – grouting. Takie sytuacje jasno pokazują, że nawiązanie współpracy z doświadczoną w takich działaniach firmą już na etapie prac fundamentowych, to dla wykonawcy czysta oszczędność – czasu i pieniędzy.
Rewitalizacja, modernizacja i zmiana funkcji budynku w Warszawie. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
Założenia projektu
Rozbudowa oraz nadbudowa istniejącego budynku mieszkalnego wielorodzinnego oraz zmiana sposobu użytkowania na budynek użyteczności publicznej (klinikę stomatologiczną) zakładają:
- dobudowę piwnicy w istniejącym obiekcie,
- budowę garażu podziemnego poza obrysem istniejącej budowli wraz z częścią nadziemną,
- wykonanie klatek schodowych oraz wind,
- wymianę starych stropów,
- zmiany w układzie ścian wewnętrznych oraz nadbudowę nad częścią istniejącego budynku.
Budynek ma w całości zachować istniejące ceglane elewacje. Dodatkowo na wszystkich kondygnacjach obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Rewitalizacja, modernizacja i zmiana funkcji budynku w Warszawie. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
Ze względu na wymagające warunki gruntowe zweryfikowano założenie wykonania fundamentów pod istniejącym budynkiem metodą tradycyjną. Generalny wykonawca zgłosił się do nas z prośbą o zaprojektowanie i wykonanie wzmocnienia istniejącego budynku. Struktura gruntu na tym terenie oraz zmienne warunki posadowienia ścian (ławy kamienne) w dużym stopniu utrudniały wykonanie fundamentów metodą tradycyjną. Przed oddaniem zapytania o zamienną technologię w nasze ręce dokonano dwóch takich prób. Każda z nich zakończyła się niepowodzeniem. Mając na względzie wcześniejsze doświadczenia zleceniodawcy, złożyliśmy ofertę na podbicie budynku kolumnami wykonanymi w technologii Jet – grouting.
Zakres prac:
- Podbicie istniejących ław fundamentowych oraz ścian istniejącego budynku zlokalizowanego w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 44 (wymiary istniejącego budynku 35,0 m x 13,1 m o wysokości 10,20 m).
- Zapewnienie stateczności obiektu w trakcie wykonywania pogłębienia podziemia.
- Dla fazy docelowej – przeniesienie obciążeń pionowych ścian poniżej projektowanego poziomu posadowienia budynku.
Rewitalizacja, modernizacja i zmiana funkcji budynku w Warszawie. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
Wyzwania:
- Istniejący budynek został wpisany do rejestru zabytków jako ostatni obiekt kompleksu rosyjskich koszar. Powstał w 1870 roku i mieścił 10 lokali mieszkalnych przeznaczonych dla oficerów. Z tego względu wymagał szczególnej uwagi i precyzji wykonawczej w czasie prac fundamentowych.
- Wykonanie piwnicy w istniejącym budynku.
- Wykonanie w istniejącym budynku szybów windowych oraz klatek schodowych zlicowanych z murowanymi ścianami.
- Podbicie ścian usytuowanych na kamiennej ławie (szczególnie z wnętrza budynku).
Rewitalizacja, modernizacja i zmiana funkcji budynku w Warszawie. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
Wybór technologii
Zastosowana została technologia Jet – grouting (iniekcja wysokociśnieniowa). Kolumny „gruntobetonowe” zbrojone rurami grubościennymi wykonane zostały w układzie kozłowym z zewnątrz i z wewnątrz. Aby ułatwić prace ziemne, zaprojektowano podbicie, pracujące w schemacie wspornikowym, charakteryzujące się brakiem rozpór, przypór itp.
Realizacja
FAZA 1
Nasze prace rozpoczęliśmy od realizacji kolumn z zewnątrz. Było to spowodowane prowadzonymi równolegle robotami generalnego wykonawcy, które polegały na usuwaniu stropów i kolizji wewnątrz budynku oraz instalowaniu stalowej konstrukcji wspierającej zabytkową elewację budynku. Była ona niezbędna także do wykonania przez nas prac wewnątrz obiektu.
Rewitalizacja, modernizacja i zmiana funkcji budynku w Warszawie. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
FAZA 2
Po zakończeniu prac związanych z zabezpieczeniem budynku, wykonaliśmy roboty wewnątrz konstrukcji. Maszyna, której gabaryty dostosowane są do prac w małych pomieszczeniach, wykonywała kolumnę, a następnie żerdzią podawana była rura zbrojeniowa. Ważnym czynnikiem przy podbijaniu, szczególnie zabytków, jest etapowanie prac. Zanim wykona się sąsiadujące kolumny, niezbędna jest przerwa na związanie cementogruntu, aby budynek nie był narażony na zbyt duże drgania oraz aby mieć pełną kontrolę nad ewentualnymi przemieszczeniami istniejących ścian. Jest to związane z procesem produkcyjnym charakteryzującym tę technologię.
Rewitalizacja, modernizacja i zmiana funkcji budynku w Warszawie. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
Niespodzianki
W naszych pierwotnych założeniach chcieliśmy przewiercić się przez istniejącą ławę fundamentową. Szybko zweryfikowaliśmy to założenie. Z zewnątrz maszyna, której używaliśmy, poradziła sobie z głazami zgodnie z założeniem. Niestety, w środku budynku nie było już tak łatwo. Tutaj używaliśmy o wiele mniejszego sprzętu. Wynikało to z potrzeby pracy w ciasnej zabudowie wnętrza zabytku. Żerdź obsuwała się po kamiennej ławie i dlatego musieliśmy zmienić założenia oraz projekt. Było to problematyczne, ponieważ miało wpływ na wewnętrzną architekturę budynku. Architekt zakładał, że konstrukcja podziemia będzie zlicowana ze ścianą elewacji. Ze względu na kolizję z ławą kamienną, niektóre wewnętrzne pomieszczenia podziemia uległy niewielkim zmianom. Z wewnątrz budynku podbito ławę kamienną, na której osadzona jest ściana. Ława kamienna pozostała. Została skuta tylko w tych miejscach, w których szyby windowe miały być zlicowane ze ścianą. Co ciekawe, odsłonięte głazy ław fundamentowych okazały się ciekawym elementem architektonicznym i być może finalnie pozostaną one widoczne.
Rewitalizacja, modernizacja i zmiana funkcji budynku w Warszawie. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
FUNDAMENTY W LICZBACH
Wykonano 200 kolumn o długości od 7,0 m do 8,5 m.
Doświadczenie i precyzja wykonawcza podstawą rewitalizacji
Zmiana funkcji użytkowej zabytkowych budynków przestaje być novum, a staje się rzeczywistością realizacyjną. Coraz więcej projektów rewitalizacyjnych polega nie tylko na zachowaniu elewacji istniejących budynków, ale także na ich modernizacji i rozbudowie. W ten sposób budynek, który – jak w tym przypadku – otoczony jest nowoczesną tkanką miejską, składającą się z budynków biurowych i apartamentowców, komponuje się z sąsiadującą estetyką urbanistyczną. Obecnie, gdy prace wykończeniowe są już w zaawansowanej fazie, inwestycja świetnie wpasowuje się w obraz dzielnicy Żoliborz. Wyróżnia się na tle pozostałych budynków, ale jednocześnie tworzy z nimi spójną całość. Bardzo podoba mi się to, że zostaje on również w pełni zaadaptowany do potrzeb ruchu osób niepełnosprawnych. Po modernizacji dawne carskie koszary zyskają nowe życie.
Rewitalizacja, modernizacja i zmiana funkcji budynku w Warszawie. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.
Jako firma chcielibyśmy wspomagać inwestorów właśnie w takich projektach. Zachowanie naszego architektonicznego dziedzictwa narodowego, szczególnie na obszarze zrujnowanej przez wojnę Warszawy, jest konieczne. Ta realizacja, w porównaniu z działaniami, jakie wykonywaliśmy pod Centrum Praskim Koneser czy realizujemy na Browarach Warszawskich oraz dawnej Fabryce Norblin, była niewielka, ale nie mniej wymagająca. Projekty rewitalizacyjne to delikatny temat – wymagają doświadczenia i precyzji. Jeśli więc mają Państwo pomysł na realizację ciekawej inwestycji, która zakłada rewitalizację, postawcie na Soletanche Polska. Chętnie pomożemy.
Przeczytaj także: Ponad 1200 miejsc parkingowych pod historycznymi zabudowaniami dawnej Fabryki Wódki
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.