Jesienią tego roku rozpocząć ma się przekop Mierzei Wiślanej. Roboty powinno wykonać, za ponad 992 mln zł, wybrane w przetargu belgijsko-polskie konsorcjum firm N.V.Besix SA, NDI S.A. oraz NDI sp. z o.o. Umowy jednak jeszcze nie podpisano.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną pozwoli o 94 km skrócić drogę wodną z portu w Elblągu do portów trójmiejskich. Źródło: MGMIŻŚ
- Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1,3 km długości
- To część większego projektu – budowy 22 km drogi wodnej
- Realizacja inwestycji ma pozytywnie wpłynąć na rozwój portu w Elblągu
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1,3 km długości i 5 m głębokości. Przekop wykonany zostanie w miejscowości Nowy Świat. Dzięki niemu do portu w Elblągu będą wpływać jednostki o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Jesteśmy w momencie podpisywania umowy – zbierania wszelkich potrzebnych dokumentów. Realizuje to Urząd Morski w Gdyni. Mamy jedno odwołanie już – to wydłuży termin, bo musimy przejść całą procedurę odwoławczą podpisania tej umowy. Ale zakładamy – i tutaj nic się nie zmieniło – że jesienią rozpoczynamy budowę – powiedział na antenie PR24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
To część większego projektu – budowy drogi wodnej o 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości (z tego około 10 km stanowić ma tor na Zalewie Wiślanym, tyle samo tor na rzece Elbląg, a około 2 km – odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego). Jesienią br. ogłoszony powinien być kolejny przetarg: na wykonanie obudowy brzegów oraz prac czerpalnych na rzece Elbląg, a za 1,5–2 lata, na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym. Wszystkie działania w ramach całej tej inwestycji powinny być zakończone do 2022 r.
Grafika: inzynieria.com
Oprócz kanału w ramach przedsięwzięcia powstaną port osłonowy (od strony Zatoki Gdańskiej) oraz sztuczne wyspy na Zalewie Wiślanym i Zatoce Elbląskiej. Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał oddzielający Zalew Wiślany od otwartych wód Zatoki Gdańskiej. Jest naturalną przeszkodą na trasie jednostek płynących do portu w Elblągu. Cały nowy tor wodny ma otworzyć dostęp do portu w Elblągu od strony Zalewu Wiślanego. Dzięki temu jednostki z portów w Gdańsku i Gdyni będą mogły przepłynąć tam krótszą o 94 km niż dotychczasowa (przez Cieśninę Pilawską) drogą morską.
Przeczytaj także: Resort rozwiewa wątpliwości ws. bursztynu na Mierzei Wiślanej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.