• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej – wylesianie terenu [film]

Opublikowano: 11-03-2019 Źródło: MGMiŻŚ, inzynieria.com

Pięć dni trwało wylesianie terenu pod przekop Mierzei Wiślanej. Był to etap przygotowawczy do realizacji tej inwestycji. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) opublikowało film – na aktualne zdjęcia mierzei nałożono animację projektu.


Mierzeja Wiślana: przyszły kanał żeglugowy. Fot. Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg/źródło: Facebook.com/MGMiZS Mierzeja Wiślana: przyszły kanał żeglugowy. Fot. Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg/źródło: Facebook.com/MGMiZS

Przekop Mierzei Wiślanej zaplanowano na długości około 1,3 km i głębokości 5 m. To część większego projektu – budowy toru wodnego o długości 22 km, z tego około 10 km stanowić ma tor na Zalewie Wiślanym, tyle samo tor na rzece Elbląg, a około 2 km – odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego. Szerokość – od 60 do 120 m, a głębokość toru – do 6,5 m.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma być gotowy w 2022 r. Jak tłumaczy resort, znacząco poprawi dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantuje Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Przekop przez Mierzeją Wiślaną. Źródło: inzynieria.com Przekop przez Mierzeją Wiślaną. Źródło: inzynieria.com

Poza kanałem żeglugowym, w ramach tej inwestycji powstać mają także m.in., port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej oraz sztuczne wyspy (pole regulacyjne na Zalewie Wiślanym oraz wyspy na Zatoce Elbląskiej).

Koszt realizacji inwestycji, w całości finansowanej z budżetu państwa, to 880 mln zł.

Przeczytaj także: Rosjanie zabierają głos ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia