• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei prawie gotowy. Zalew Wiślany połączony z Zatoką Gdańską

Opublikowano: 14-06-2022 Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Do zakończenia robót związanych budową drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną pozostały ponad dwa miesiące, jednak większość prac już wykonano, w tym w porcie osłonowym i rejonie sztucznej wyspy. Śluzę napełniono wodą do poziomu docelowego, czyli Zalew Wiślany został połączony z Zatoką Gdańską.


Prace przy śluzie kanału żeglugowego. Fot. NDI/Besix Prace przy śluzie kanału żeglugowego. Fot. NDI/Besix
  • Po demontażu ścianek zamykających śluzę dojdzie do połączenia zalewu z zatoką
  • W porcie osłonowym trwa układanie bloków chroniących falochron
  • I etap inwestycji zakończy się za około dwa miesiące

Na całą inwestycję składa się kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć ze stanowiskami oczekiwania po obu stronach, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, układ drogowy z mostami obrotowymi i sztuczna wyspa.

Śluza i mosty przechodzą testy

Do tej pory zalano śluzę kanału żeglugowego, która niweluje poziom wody w obu akwenach i zapobiega jej mieszaniu. Dobiega końca demontaż ścianek technologicznych zamykających śluzę od północy i południa. Po tej operacji dojdzie do faktycznego połączenia zalewu z zatoką.

Śluza między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Fot. NDI/Besix Śluza między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Fot. NDI/Besix

Trwają prace wykończeniowe wyposażenia hydrotechnicznego, a także testy i próby ruchowe bram oraz mostów obrotowych z nadrzędnego systemu sterowania zarządzanego z kapitanatu.


Intensywne prace w porcie osłonowym

W porcie osłonowym prowadzony jest narzut z kamienia łamanego, układane są bloki betonowe „x-block +” zabezpieczające falochron przed działaniem fal. To rozwiązanie po raz pierwszy zastosowane w Polsce i po raz drugi w Europie. Wykonano podłoże i warstwę wyrównawcza z betonu, powstaje nadbudowa. Po stronie zachodniej zamontowano około połowy wyposażenia hydrotechnicznego.

Śluza kanału w trakcie prób i testów. Fot. NDI/Besix Śluza kanału w trakcie prób i testów. Fot. NDI/Besix

Koniec robót czerpalnych w rejonie sztucznej wyspy

Sztuczna wyspa będzie mieć 181 ha i stanie się schronieniem dla ptaków. W jej rejonie prawie zrealizowano prace związane z pogrążaniem i wykonywaniem ściągów. Zakończono również roboty czerpalne związane z wyciąganiem namułu z wnętrza grodzy oraz roboty związane z jej zasypem – wylicza Jacek Szymański, dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix. Poza tym wykonano geotubę na 57 sekcjach, kamień hydrotechniczny na zakresie pasa technicznego na 52 sekcjach, na skarpie na 47 sekcjach i zgodnie z przekrojem docelowym na 37 sekcjach. Grodzice zostały odcięte do poziomu „0” na 37 sekcjach – dodaje.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Fot. NDI/Besix Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Fot. NDI/Besix

Dodatkowe prace obejmują montaż kamer systemu telewizji dozorowej (poza falochronami), głośników ostrzegania w rejonie mostów, oświetlenia drogowego czy tablic zmiennej treści toru wodnego oraz budowę odwodnienia liniowego.

Trwa już II etap inwestycji, przygotowywany jest ostatni

I etap inwestycji jest realizowany zgodnie z harmonogramem, zakończy się za około dwa miesiące. W drugim etapie powstaje obudowa brzegów rzeki Elbląg i most w Nowakowie. W ramach trzeciego prowadzone są prace przygotowawcze związane z budową toru wodnego na Zalewie Wiślanym.

Most obrotowe i kapitanat. Fot. NDI/Besix Most obrotowe i kapitanat. Fot. NDI/Besix

Długość kanału żeglugowego wynosi 1 km, a głębokość 5 m. W 2023 r., po zakończeniu całej inwestycji do portu w Elblągu zawiną jednostki o długości do 100 m i szerokości do 20 m.

Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a generalnym wykonawcą konsorcjum firm NDI i Besix.

Przeczytaj także: Wyrobiska górnicze zatrzymają budowę drogi S7?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!