W ramach zakończonej już inwestycji, która polegała na pogłębieniu toru wodnego Szczecin–Świnoujście do 12,5 m, zbudowano dwie wyspy.
Sztuczna wyspa na Zalewie Szczecińskim. Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Do budowy sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim wykorzystano urobek wydobyty podczas prac czerpalnych na torze Szczecin–Świnoujście. Pierwszą z nich zaprojektowano na 22, a drugą na 28 km toru. Powierzchnia wyspy oznaczonej w dokumentacji jako W22 to 123 ha, średnica 1250 m, a średnia wysokość 5 m. W przypadku W28 to odpowiednio: 250 ha, 1780 m, 5 m.
Sztuczne wyspy – jak są budowane? Oto kilka kroków
Pierwszy krok to budowa obwiedni sztucznej wyspy, do czego wykorzystuje się ścianki szczelne najczęściej z dwóch rzędów stalowych grodzic. W związku z tym, że roboty realizowane są z wody, wykonawcy korzystają np. ze specjalnych pontonów stabilizowanych szczudłami, z których pracuje sprzęt do pogrążania ścianek.
Tak przygotowaną konstrukcję zespalają ściągi, które odpowiadają za odpowiednią współpracę między zewnętrzną i wewnętrzną ścianką (montaż ścągów prowadzi się pod wodą, więc to zakres dla nurków). Po wykonaniu grobli sztuczna wyspa wypełniona zostaje urobkiem z pogłębienia torów wodnych.
Jak budowano, jak wyglądają sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim? To można zobaczyć na poniższym filmie:
Przeczytaj także. Szczecin–Świnoujście: koniec robót na torze wodnym. Są dwie wyspy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.